Czarnecki: PO przestraszyło się, że dojdzie do kompromisu, dlatego za wszelką cenę chcą przyspieszyć rezolucję

Artykuł
TELEWIZJA REPUBLIKA

– To jest rzut na taśmę. Nie przypadkiem chcą za wszelką cenę przyspieszyć rezolucję, która początkowo miała być głosowana pod koniec kwietnia. Przestraszyli się ruchu Jarosława Kaczyńskiego, który zwołał spotkanie liderów partii, w tym pozaparlamentarnych, i, ku rozpaczy PO, okazało się że może dojść do pewnego kompromisu i może to załagodzić sytuację na szczeblu międzynarodowym – mówił dla Telewizji Republika wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki.

Poseł PO Rafał Trzaskowski podczas konferencji prasowej nie wykluczył, że rezolucja na temat sytuacji w Polsce może być przegłosowana już na najbliższej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego. – Wszyscy nasi partnerzy są bardzo mocno zaniepokojeni tym, co się dzieje w Polsce – podkreślał.

– Owszem, dzisiaj w gmachu europarlamentu w Brukseli pan eksminister z Platformy miał konferencję prasową wraz z nowym przewodniczącym delegacji PO do europarlamentu. Poprzedni pan Olbrycht został zdjęty, bo był za mało atakujący PiS, obecny komisarz Lewandowski już te kryteria agresywności wobec PiS-u spełnia – mówił Czarnecki. – Panowie oświadczyli, że taka rezolucja może być głosowana już w przyszłym tygodniu, kiedy będzie pierwsza kwietniowa sesja PE w Strasburgu – zaznaczył. 

Zdaniem europosła PiS pośpiech w głosowaniu rezolucji wynika ze strachu przed tym, że partii Jarosława Kaczyńskiego uda się zażegnać spór wokół Trybunału Konstytucyjnego. – Za parę tygodni może juz nie być paliwa dla rezolucji i tego Platforma się boi i dlatego chce na siłę, kolanem wepchnąć ją teraz. (...) Może mieć poparci frakcji Martina Schulza i frakcji, w której jest PO i PSL – dodawał. 

O rezolucji ws. Polski mówiło się już w styczniu, jednak wówczas pomysł nie uzyskał wystarczającego poparcia. Na spotkaniu liderów grup politycznych Parlamentu Europejskiego nie zapadła decyzja w sprawie rezolucji dotyczącej Polski. Politycy postanowili  wówczas poczekać na stanowisko Komisji Weneckiej.


CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Spotkania z ministrem sprawiedliwość i prezesem Trybunału Konstytucyjnego. Wizyta Timmermansa w Warszawie

Sprawa Polski na forum Unii Europejskiej. Sekretarz generalny RE i wiceprzewodniczący KE z wizytą w Warszawie

 

 

Źródło: telewizja republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy