Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Czarnecki: Chcemy, by Białoruś stała się pełnoprawnym członkiem Partnerstwa Wschodniego

dmc 20:00 23 maja 2016
Ryszard Czarnecki (PiS) FOT. EKR
Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki wziął udział w posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych UE i szefów MSZ krajów Partnerstwa Wschodniego, którego celem było wskazanie osiągnięć w dotychczasowej współpracy i określenie głównych wyzwań na przyszłość. Podczas posiedzenia Ryszard Czarnecki przemawiał w imieniu Parlamentu Europejskiego.

Jak zaznaczył eurodeputowany PiS, Przegląd Europejskiej Polityki Sąsiedztwa wskazuje, że w naszym wspólnym, europejskim interesie jest propagowanie uniwersalnych wartości i stabilizacji w regionie państw Partnerstwa Wschodniego. Ponadto, przyjęta przez ambasadorów państw UE w maju 2015 roku Deklaracja Ryska pokazała, iż dialog Unii z państwami PW ma na celu wdrożenie długoterminowych, kompleksowych reform na rzecz modernizacji – szczególnie w kontekście umów stowarzyszeniowych z Gruzją, Mołdawią i Ukrainą.

Czarnecki podkreślił, iż Zgromadzenie Parlamentarne Euronest w ramach przyjętych w ostatnim czasie 5 rezolucji zrobiło wiele na rzecz poprawy bezpieczeństwa w celu przeciwdziałania zagrożeniom zewnętrznym, wdrożenia procesu bolońskiego, współpracy ekonomicznej, czy eksploatacji gazu ze złóż niekonwencjonalnych. Apelowało również do władz rosyjskich o niezwłoczne i bezwarunkowe uwolnienie Nadii Sawczenko. Niemniej jednak sytuacja daleka jest od ideału i wymaga poprawy po obydwu stronach. Polski polityk podkreślił również sprzeciw wobec Nord Streamu. – Powinienem Państwa poinformować o sceptycyzmie wielu z nas dotyczącym Gazociągu Północnego – mówił.

Wiceprzewodniczący PE wskazał na główne wyzwania, z którymi muszą się zmierzyć państwa partnerskie. – Do czasu kolejnego szczytu Partnerstwa Wschodniego należy oczekiwać progresu w następujących dziedzinach: niezależności władzy sądowniczej, walki z korupcją, wdrażania reform w zakresie administracji publicznej, wzmacniania państwa prawa oraz pewności prawa. Należy również podjąć dalsze kroki w obszarze bezpieczeństwa – przekonywał Czarnecki. Ponadto, w opinii eurodeputowanego, w kontekście rozwiązywania konfliktów w państwach partnerskich, potrzebne jest większe zaangażowanie ze strony UE na najwyższym politycznym poziomie oraz podjęcie dalszych kroków mających na celu wzmocnienie stabilności w regionie.

Jak dodał, Zgromadzenie Parlamentarne Euronest nadal będzie wspierać współpracę na poziomie regionalnym i subregionalnym. – W najbliższym czasie w kilku krajach partnerskich - na Białorusi, w Gruzji i w Mołdawii odbędą się wybory, po których ZP Euronest oceni postęp w kwestii wywiązania się ze zobowiązań. W szczególności chcemy, by Białoruś stała się pełnoprawnym członkiem Partnerstwa oraz zależy nam na tym, by skłonić Parlament Azerbejdżanu do ponownego zaangażowania w Euronest, bo jest to bardzo ważny dla nas kraj – zakończył europoseł PiS.

 

Źródło: Komunikat Prasowy EKR

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Najnowsze