Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Czaputowicz: Otwarcie granic z państwami bałtyckimi to "kwestia dni, może tygodni"

JJ 12:33 2 czerwca 2020
Telewizja Republika
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz poinformował, że ponowne otwarcie granic między państwami naszego regionu to „kwestia dni, może tygodni”.

Czaputowicz spotkał się z szefami dyplomacji Litwy, Łotwy oraz Estonii. Po spotkaniu minister podkreślił, że nie może wykluczyć otwarcia granic jeszcze przed wakacjami.

 

W estońskiej stolicy szefowie dyplomacji Polski, Estonii, Łotwy i Litwy podpisali deklarację dotyczącą współpracy w regionie po pandemii koronawirusa. Minister Jacek Czaputowicz wskazywał na rolę współpracy między krajami bałtyckimi, gratulował także skutecznej strategii walki z epidemią koronawirusa. Jak dodał, liczba zgonów w regionie bałtyckim jest niska – wszystko dzięki dobrym strategiom.

 

– Jesteśmy w lepszej sytuacji niż inne kraje Europy- ocenił szef polskiej dyplomacji. Jak podkreślił Czaputowicz, pandemia wpływa na relacje międzynarodowe. Jako że stosunki z sąsiadami mogą być teraz dla nas ważniejsze niż z bardziej oddalonymi krajami, powinniśmy „ściślej współpracować z Litwą, Łotwą i Estonią, ale też z Czechami, Słowacją czy Niemcami”- wskazał.

 

– Jesteśmy uznawani za bezpieczne państwa i jest kwestią dni, może tygodni, aż będziemy bardziej otwierali nasze kraje i będziemy szukać również bliższych kontaktów między naszymi społeczeństwami - dodał szef MSZ, odnosząc się do sytuacji w trzech krajach bałtyckich i w Polsce.

 

Pytany o możliwość podróżowania w okresie wakacji przez obywateli krajów bałtyckich do państw sąsiednich minister wskazał, że eksperci muszą najpierw oszacować ewentualne ryzyka wiążące się z pełnym otwarciem granic.

 

– Jesteśmy na dobrej drodze i mam nadzieję, że w ciągu najbliższych tygodni restrykcje będą znoszone, a podróżowanie będzie możliwe jeszcze przed wakacjami- podkreślił Jacek Czaputowicz.

 

 

Źródło: PAP, IAR, Polskie Radio

Wczytuję ocenę...


Andrzej Duda zmienia Konstytucję -zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
Wczytuję komentarze...
Najnowsze