Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Czaputowicz: Jest szansa na kompromis ws. brexitu

A.N 19:17 14 października 2019
Wikimedia Commons
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz ma nadzieję na kompromis w sprawie brexitu. Szef polskiej dyplomacji powiedział dziennikarzom w Luksemburgu, że jest wola zarówno Brukseli, jak i Londynu, by przełamać impas i zawrzeć porozumienie.

Spór dotyczy granicy irlandzkiej. Przedstawiciele Komisji Europejskiej i 27 krajów naciskają na rozwiązania, które będą gwarantować, że po brexicie nie będzie kontroli na granicy między Republiką Irlandii a Irlandią Północną.

Jacek Czaputowicz powiedział w Luksemburgu, że najnowsze propozycje pozwalają na pozytywne rozstrzygnięcie.

- Irlandia Północna byłaby zarówno w sferze unijnej ekonomicznej, jak i brytyjskiej. Myślę, że trzeba dać czas negocjatorom, ale bardzo nieduży czas, by wypracowali formę legalną porozumienia i w tych dniach moim zdaniem jest szansa na zawarcie tego porozumienia, bo czas nagli. Należy trzymać kciuki, nam też bardzo zależy na tym, żeby porozumienie zostało osiągnięte - mówił szef polskiej dyplomacji. 

Ewentualny kompromis zostanie rozstrzygnięty podczas czwartkowego szczytu unijnych przywódców.

Możliwe, że pod koniec miesiąca zostanie zorganizowany nadzwyczajny szczyt ws.brexitu. Termin opuszczenia Uni europejskiej przez Wielką Brytanię był już kilkukrotnie odraczany. Obecnie brexit planowany jest na 31 października.

 

 

Źródło: polskieradio24.pl

Wczytuję ocenę...


Jan Paweł II - O Solidarności
Wczytuję komentarze...
Najnowsze