Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Czaputowicz: aktywność Polski wysoko oceniona podczas przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa

am 7:36 23 sierpnia 2019
fot. Tymon Markowski/MSZ/ Twitter MSZ_GOV_PL
Szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz rozmawiał w Nowym Jorku z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. Minister Czaputowicz poinformował, że sekretarz generalny ONZ wysoko ocenił aktywność Polski podczas przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa. Obaj dyplomaci rozmawiali także o Ukrainie oraz o powrocie Polski do udziału w misjach pokojowych ONZ.

Spotkanie było ostatnim punktem trzydniowej wizyty szefa polskiej dyplomacji w Stanach Zjednoczonych, podczas której prowadził dwie debaty w Radzie Bezpieczeństwa ONZ i odwiedził Chicago.

Polski minister poprowadził debatę nt. prześladowań religijnych

Wcześniej minister Czaputowicz poprowadził debatę na temat ochrony mniejszości religijnych w konfliktach zbrojnych i o prześladowaniach z powodów religijnych. - Najwięcej represji dotyka dzisiaj Chrześcijan, z czego nie wszyscy sobie zdają sprawę - podkreślił minister.

Ambasador USA do spraw wolności religijnej Samuel Brownback pochwalił Polskę za zorganizowanie debaty na temat represji z powodu wyznawanej wiary. - Ten temat nie był dotychczas właściwie traktowany w ONZ. Polska inicjatywa podkreśla wagę tej kwestii. Mam nadzieję, że inne kraje zaczną poświęcać tej kwestii więcej uwagi - powiedział w wywiadzie dla Polskiego Radia. Ambasador podkreślił, że wolność wyznawania religii jest fundamentem wszelkich innych wolności i przypomniał, że 80% ludzi na świecie deklaruje przynależność do różnych kościołów. 

Rosja z powrotem z gronie G-8? Jacek Czaputowicz: najpierw zmiana polityki Rosji

Szef polskiej dyplomacji pytany był także o słowa Donalda Trumpa, który sugerował, że Rosji należy przywrócić miejsce w miejsce w G-8. Jacek Czaputowicz powiedział, że złagodzenie polityki Zachodu wobec Rosji powinna poprzedzić zmiana stanowiska Moskwy w sprawie Ukrainy.

Rosja została wykluczona z grupy G8 po aneksji Krymu. Prezydent Donald Trump opowiedział się jednak za przywróceniem Rosji do tego grona. - Wiele czasu poświęcamy Rosji na tych spotkaniach, a oni są tam nieobecni. Uważam, że Rosjanie powinni tam być, abyśmy mogli rozmawiać bezpośrednio - mówił amerykański prezydent dodając, że przywrócenie spotkań w formule G8 z udziałem Rosji służyłoby światowemu pokojowi.

Poproszony przez Polskie Radio o skomentowanie tej propozycji oraz podobnych pojawiających się w Europie, minister Jacek Czaputowicz powiedział, że nie ma powodu do zmiany stanowiska Zachodu wobec Rosji dopóki Moskwa nie zmieni agresywnej postawy wobec Ukrainy. - Gdyby Rosja zmieniała swoją politykę to dopiero byłyby podstawy do zmiany stanowiska Zachodu. Jesteśmy za utrzymaniem jedności Zachodu oczekując na zmianę stanowiska Rosji - powiedział minister. Szef polskiej dyplomacji uznał wypowiedź prezydenta Trumpa za "testowanie stanowiska Rosji".

Źródło: IAR

Wczytuję ocenę...


KONIEC SYSTEMU (ODC.167/1) - SKĄD KWAŚNIEWSCY MAJĄ MILIONY?
Wczytuję komentarze...
Najnowsze