Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Cywilizacyjny skok w chmurę

Janusz Grobicki 16:32 31 stycznia 2020
pixabay
Ze wskaźnikiem adopcji chmury obliczeniowej skorelowany jest europejski wskaźnik innowacyjności. Według danych Eurostatu, z usług chmurowych korzysta ponad połowa przedsiębiorstw w Finlandii (65 proc.), Szwecji (57 proc.) i Danii (56 proc.). Najbardziej innowacyjne kraje, to te w których najwięcej firm jest już w chmurze.

Polski rynek ma wciąż ogromny potencjał rozwoju, choć z danych IDC (International Data Corporation) wynika, że 48 proc. naszych przedsiębiorstw w ogóle nie planuje wykorzystywania rozwiązań opartych na chmurze publicznej. Najczęściej z cloud computing korzystają firmy (37 proc.) zatrudniające powyżej 250 pracowników. Według ubiegłorocznych danych Głównego Urzędu Statystycznego, rozwiązania chmurowe wykorzystuje tylko 11,5 proc. polskich przedsiębiorstw. Natomiast ostatnie badania IDC dowodzą, że w zaledwie 6 proc. rodzimych firm trwają prace wdrożeniowe.

Usługi w chmurze

Chmura obliczeniowa to model przetwarzania oparty na użytkowaniu usług dostarczanych przez zewnętrzne organizacje. Przetwarzanie w chmurach (ang. cloud computing) to wynajęcie lub wypożyczenie infrastruktury komputerowej (sprzętu) oraz aplikacji udostępnionych za pośrednictwem Internetu. Istnieją trzy rodzaje chmur: prywatne (ang. private cloud) – będące częścią organizacji, publiczne (ang. public cloud) – zewnętrzny, ogólnie dostępny dostawca (np. Amazon.com. Google, Microsoft) i hybrydowe (ang. hybrid), czyli połączenie filozofii chmury prywatnej i publicznej.

Dostępny jest bardzo szeroki wachlarz usług opartych na filozofii chmury. Najmniej skomplikowaną jest tzw. „kolokacja”, czyli wynajęcie dobrze klimatyzowanego pomieszczenia z kablem do Internetu i prądem. O sprzęt i oprogramowanie musi zadbać użytkownik. Iaas (Infrastructure as a Service) – użytkownik wynajmuje pomieszczenie i sprzęt, na który wgrywa niezbędne oprogramowanie. PaaS (Platform as a Service) to wzbogacenie poprzedniego modelu o działającą platformę aplikacyjną, na której użytkownik może oprzeć swoje rozwiązanie. SaaS (Software as a Service) – w tym przypadku, użytkownik otrzymuje już działającą aplikację. Model S+S (Software + Service) opiera się na ofercie SaaS i polega na połączeniu klasycznego sposobu korzystania z aplikacji („pudełkowy” softwere) i możliwości użycia produktu online (Service). Ostatnio usługi chmurowe (zależnie od popytu) oferują Monitoring as a Service (MaaS) – monitoring systemów IT w zewnętrznym Data Center oraz Application as a Service (AaaS) – udostępnienie dowolnej aplikacji w dowolnym miejscu i na dowolnym urządzeniu.

CZYTAJ WIĘCEJ TUTAJ

Źródło: FPG

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze