Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

CSU wygrywa w Bawarii, ale traci bezwzględną większość. Wicepremier Włoch zapowiada "polityczne trzęsienie ziemi" w UE

PR 8:07 15 października 2018
pixabay
Chadecka CSU wygrała niedzielne wybory do landtagu Bawarii z wynikiem 37,2 proc, drugie miejsce przypadło Zielonym (17,5 proc.). To oficjalne dane po przeliczeniu wszystkich głosów. CSU straciła w regionalnym parlamencie bezwzględną większość. Do bawarskiego parlamentu weszła także antyimigranckia Alternatywa dla Niemiec (AfD).

Niedzielne wybory w Bawarii wygrała z wynikiem 37,2 proc. chadecka CSU, drugie miejsce przypadło Zielonym (17,5 proc.). CSU straciła w regionalnym parlamencie bezwzględną większość. To oficjalne dane po przeliczeniu wszystkich głosów. Wicepremier Włoch, określił wynik głosowania mianem zapowiedzi „politycznego trzęsienia ziemi" w UE.

Po zwycięskiej CSU i partii Zielonych, trzecie miejsce w bawarskich wyborach zajęła lokalna centroprawicowa partia Wolni Wyborcy (FW) z poparciem na poziomie 11,6 proc. Dzięki dwucyfrowemu wynikowi (10,2 proc.) po raz pierwszy do regionalnego parlamentu w Bawarii weszła antyimigrancka i antyislamska Alternatywa dla Niemiec (AfD).

Za tym ugrupowaniem uplasowało się SPD, które uzyskało 9,7 proc. głosów. To najgorszy rezultat socjaldemokratów w bawarskich wyborach regionalnych w historii. Partia ta straciła ponad 10 punktów procentowych w porównaniu z głosowaniem w 2013 roku.

 

 

 

Wynik wyborów w Bawarii skomentował wicepremier Włoch z antysystemowego Ruchu Pięciu Gwiazd Luigi Di Maio.

Polityk stwierdził, że wynik głosowania zapowiada „polityczne trzęsienie ziemi” w UE.

- Widzieliście, co dzieje się w Niemczech? W maju Europa zmieni oblicze – napisał na swoim profilu na Facebooku włoski wicepremier.

- Zawsze wam mówiłem, że nadchodzi polityczne trzęsienie ziemi również w Europie – dodał.

 

 

Z utraty bezwzględnej większości przez CSU i wejścia antyimigranckiej Alternatywy dla Niemiec (AfD) do bawarskiego parlamentu wyraził też drugi włoski wicepremier Matteo Salvini. Stwierdził, że to "zwycięstwo zmiany".

 

Źródło: media, Polskie Radio

Wczytuję ocenę...


KONIEC SYSTEMU (ODC.166/1) - CAŁA PRAWDA O ANDRZEJU TRETYNIE - MODELOWYM REKTORZE III RP
Wczytuję komentarze...
Najnowsze