Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Co z amerykańską obecnością wojskową w Polsce? Są nowe ustalenia!

AS 21:55 15 lutego 2019
mon.gov.pl
- Zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce będzie miało znaczenie dla całej wschodniej flanki NATO. Jeśli będzie trzeba, Pentagon dostanie więcej czasu na przedstawienie Kongresowi opinii w tej sprawie – podkreślił minister Mariusz Błaszczak po spotkaniu z pełniącym obowiązki sekretarza obrony USA Patrickiem Shanahanem.
Minister obrony narodowej uczestniczy 15 i 16 lutego br. w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. 
 
 - Odbyłem owocne spotkanie dziś w Monachium z pełniącym obowiązki sekretarza obrony USA nt. wzmocnienia obecności wojsk USA w Polsce. Wszystko zmierza w dobrym kierunku. Jesteśmy jak maratończyk, który wbiega na 35 km trasy. Już wiemy, że osiągniemy dobry czas i ukończymy bieg z sukcesem, ale przed nami wciąż dużo wysiłku – napisał po spotkaniu na Twitterze Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej w Monachium.
 
Szef MON zaznaczył, że wspólnie ze stroną amerykańską koncentrujemy  uwagę na zrealizowaniu dobrego projektu i osiągnięciu wspólnego sukcesu. Minister zaznaczył, że osiągniecie porozumienia będzie sukcesem Polski i zapewnieniem bezpieczeństwa flanki wschodniej.
 
Jak powiedział minister, takie stanowisko podziela również minister obrony Estonii Juri Luik, z którym szef MON także rozmawiał w Monachium o bezpieczeństwie w regionie wschodniej Europy.
 
Szef MON przypomniał, że Pentagon ma do marca przedstawić amerykańskiemu Kongresowi ocenę zasadności zwiększenia liczby żołnierzy w Polsce i powiedział:
 
- Dzisiaj po rozmowie z Patrickiem Shanahanem dowiedziałem się, że to są daty orientacyjne. Jeżeli trzeba będzie więcej czasu na przygotowanie dobrego projektu, to ten czas zostanie znaleziony – zaznaczył minister Mariusz Błaszczak.
 
 W ramach  Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa,  szef MON, w sobotę, 16 lutego, przeprowadzi także rozmowy bilateralne  z odpowiednikami z Kanady i Finlandii. 
 
Spotka się także z senatorem USA Jimem Inhofem  oraz weźmie udział  w śniadaniu  roboczym, na zaproszenie byłego sekretarza obrony USA Williama Cohena, obecnie sekretarza grupy doradczej Cohen Group. Będzie ono poświęcone m.in. zagrożeniom dla bezpieczeństwa europejskiego ze strony Rosji, sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz wyzwaniom dla NATO w 2019 roku.
 

Źródło: mon.gov.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze