Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Co wiemy o podatkach?

sm 14:58 4 czerwca 2019
W najnowszym odcinku programu „Finansowe ABC” dowiemy się co Polacy wiedzą o podatkach. Co tak naprawdę oznacza zwrot „płacenie podatku”, po co płacimy podatki. O tym wszystkim opowiada mecenas Mirosław Siwiński, radca prawny.

Definicja słownikowa podatku brzmi: to obowiązkowe świadczenie pieniężne pobierane przez państwo lub jednostkę samorządu terytorialnego bez konkretnego, bezpośredniego świadczenia wzajemnego.

Czy możemy dowiedzieć się, policzyć jakie tak naprawdę podatki płacimy w Polsce ? - Możemy bardzo dokładnie powiedzieć jakie podatki płacimy w Polsce, dlatego, że nie jest ich wcale dużo. Pewne podatki płacimy bezpośrednio, takie jak PIT – podatek od dochodów osób fizycznych, CIT – podatek od osób prawnych, natomiast dużo podatków płacimy pośrednio, czyli VAT i akcyza w cenie towarów, które kupujemy – tłumaczy mec. Siwiński. - Mamy również podatki majątkowe, czyli podatek od nieruchomości bądź podatek rolny czy leśny. Jest jeszcze podatek od spadku i darowizn oraz podatek od czynności cywilno – prawnych.

Kto płaci najwięcej podatków? - Dane z ostatnich dwóch lat pokazują, że osoba nieprowadząca działalności gospodarczej, tak naprawdę przy tych bezpośrednich obciążeniach dostaje około 71 procent dochodów BRUTTO do ręki. Zaś przedsiębiorca, będący na podatku liniowym jednoosobowej działalności gospodarczej dostaje 80 proc., ale jest większe ryzyko – mówi Siwiński.

Jednymi z najbardziej uciążliwych dla zwykłego Kowalskiego podatków są podatki pośrednie czyli VAT i akcyza, które najbardziej odczuwamy idąc np. do sklepu albo tankując paliwo.

Poruszono również temat zamrożonych progów podatkowych oraz przedstawiono kilka tzw. nietypowych podatków jakie obowiązują w niektórych krajach. - Na Węgrzech mamy np. podatek od niezdrowego jedzenia. W Austrii jest podatek od gipsu, w Belgii podatek od grillowania, w Grecji podatek od basenów domowych, w niektórych krajach istnieje także podatek od powietrza czy słońca. Jest też podatek od polepszania urody – mówi mecenas Mirosław Siwiński.

 

Program powstał przy współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. Nowy odcinek można już obejrzeć na kanale YouTube Telewizji Republika.


Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze