Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Co fizycy mówią o Całunie Turyńskim? POZNAJ tajemnicę słynnego płótna!

MAD 20:14 14 kwietnia 2017
Telewizja Republika
- Dlaczego nie może być to podróbka? W całunie znaleziono pyłki wielu roślin, m.in. z Europy Zachodniej, ponieważ był wystawiany we Francji i Włoszech, z Bliskiego Wschodu, gdzie był wystawiany przypuszczalnie w Mezopotamii, Edessie i Konstantynopolu, ale znaleziono też 46 pyłków roślin, które kwitną tylko w okolicach Jerozolimy i tylko wiosną. Nie było możliwe podrobienie tych dowodów. Nikt w średniowieczu nawet nie wpadłby na to - powiedział w rozmowie z Aleksandrem Wierzejskim na temat tajemnic Całunu Turyńskiego prof. dr hab. Grzegorz Karwasz, fizyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 

"Wierzymy w inny świat, odkąd pojawił się gatunek ludzki"

- Wśród naukowców fizycy mają najwyższy odsetek wierzących. Jak fizyka zazębia się z wiarą? W fizyce trzeba umieć powiedzieć „nie wiem” i fizyka jest bezustannym postępem, bezustannym stawianiem pytań, udzielaniem odpowiedzi, ale ilekroć próbujemy naturę zapytać „tak czy nie”, po włosku „si o no”, odpowiada „ni”, ani tak, ani nie. Wielki wybuch – tak, wiemy, że miał miejsce 13, 7 mld lat temu. Wiemy to z duża dokładnością, ale co było wcześniej? Skąd ta wielka energia i dlaczego? Tego nie wiemy - powiedział uczony.

- Biblia mówi, „na początku był chaos i wicher potężny wiał nad wodami”. Ciemność, chaos, wicher, nad jakimi wodami? - tego nie jesteśmy w stanie wyjaśnić. W pierwszym momencie aktu stworzenia Pan Bóg stworzył niebo i ziemię. Ziemię stwarza jeszcze raz, po oddzieleniu światłości od ciemności. W dzisiejszej nomenklaturze powiedzielibyśmy, że w świecie jest przede wszystkim materia, materia składa się z elektronów, atomy składają się z protonów, neutronów, te składają się z kwarków i gluonów i innych cząstek. Jak to zapisać 3000 lat temu? O gluonach? O elektronach? Na początku Pan Bóg stworzył niebo i ziemię, stworzył materię, może poza materią coś jeszcze pozostało. Później oddzielił jasność od ciemności. O dziwo, nasze rozeznanie początków wszechświata, wiemy kiedy powstał, ale pierwszy obraz wszechświata pochodzi pochodzi sprzed 13 mld z kawałkiem minus 380 tys. lat, bo 380 tys. lat oddzieliło się światło od materii. Wcześniej materia była bardzo gorąca, ale była tak gęsta, że światło z niej nie wychodziło. Jeżeli chcemy zobaczyć, jak to wyglądało, na kopule katedry św. Marka w Wenecji jest ciemna kula i złota kula, z której wychodzi światło. Nie ma lepszego wytłumaczenia niż ten obraz - wyjaśniał prof. Karwasz.

- Chrystus powiedział „Królestwo moje jest nie z tego świata”, wierzymy w życie pozagrobowe, wierzymy w istnienie innego świata. Mówiąc „wierzymy”, nie mam na myśli nas-chrześcijan, nas-fizyków, ale nas-ludzi, gatunek ludzki, homo sapiens sapiens. Od kiedy pojawił się homo sapiens sapiens, wyposaża zmarłych na drogę w inny świat. Wierzymy w to od powstania homo sapiens sapiens, wierzymy, że istnieje inny świat. Messori mówił tak: gdybyśmy potrafili w sposób naukowy wyjaśnić wiarę, to nie byłoby miejsca na wiarę. Byłaby to obowiązkowa wiara, jak mundurki w koreańskim państwie, wszyscy musieliby wierzyć. Wiara zbudowana jest tak, że kto chce, ten ma dość światła, a kto nie chce – nie ma światła - dodał fizyk. 

 


Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


KONIEC SYSTEMU (ODC.150/1) - SENSACYJNE ODKRYCIA NA WESTERPLATTE
Wczytuję komentarze...
Najnowsze