Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Co działo się w naszej historii 11 lipca?

AKŁ 13:00 11 lipca 2020
Wikipedia
W 1943 r. rozpoczęła się krwawa rzeź Wołynia, której pomnik odsłonięto również tego dnia ale w 2013 r. w Warszawie. W 1928 r. zjechała z taśm pierwsza partia ciężarówek Ursus, a w 1562 r. za sprawą króla Zygmunta II Augusta powstała Poczta Polska.

11 lipca wyjątkowo dużo i ciekawie „działo się w naszej historii”. Kalendarium otwiera rok 1562 r., w którym król Zygmunt II August cofnął  Włochowi Prosperowi Provanie przywilej kierowania pocztą  zawarł nową umowę z Christophem von Taxis, dyrektorem naczelnym poczty cesarskiej w Wiedniu, na mocy której objął on wszystkie poczty w kraju, tworząc jednolitą instytucję Poczta Polska, czyli Królewska.

W 1683 r. specjalnym dokumentem Jan III Sobieski nakazał fundację Zespołu klasztornego OO Kapucynów w Warszawie przy ul. Miodowej, jako wotum dziękczynnego za zwycięstwa pod Chocimiem i Wiedniem. Znajduje się tu urna z sercem Króla Jana III Sobieskiego, którą Jan Paweł II nawiedził podczas pielgrzymki do Ojczyzny w 1983 r.

W 1920 r. odbył się Plebiscyt na Warmii, Mazurach i Powiślu. Mieszkańcy tych terenów mieli zdecydować o przyłączeniu tych ziem do nowo powstałego państwa polskiego lub o pozostawieniu ich w granicach Prus Wschodnich i Zachodnich.

W 1952 r wypłynął w morze Wszedł do służby holenderski statek pasażerski statek „Maasdam”, w latach 1969-88 flagowa jednostka Polskich Linii Oceanicznych „Stefan Batory. To był ostatni polski liniowiec na regularnej linii transatlantyckiej.

W 2006 r. Leo Beenhakker został selekcjonerem piłkarskiej reprezentacji Polski. Dwa lata później w Puławach dwa brzegi miasta połączył Most im. Jana Pawła II.

Źródło: Historia Klasztoru OO Kapucynów, Historia Polski Andrzej Nowak, PAP, Wikipedia

Wczytuję ocenę...


Andrzej Duda zmienia Konstytucję -zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
Wczytuję komentarze...
Najnowsze