Ciekawe poprawki Senatu do ustawy o handlu

Artykuł
Telewizja Republika

Ograniczenie do 80 mkw. powierzchni obiektów handlowych znajdujących się przy dworcach, które będą otwarte w niedziele – to tylko jedna ze zmian, które zostały zarekomendowane we wtorek przez senackie komisje do ustawy ograniczającej handel w niedziele.

 

Podczas posiedzenia senackiej komisji gospodarki narodowej i innowacyjności oraz komisji rodziny, polityki senioralnej i społecznej odbyła się dyskusja nad ustawą ograniczającą handel w niedziele. Jedna z poprawek doprecyzowuje projektowane przepisy w taki sposób, aby spod zakazu nie zostały wyjęte placówki funkcjonujące na zasadzie franczyzy. Senatorowie dodali zapis mówiący o tym, że właściciel będzie mógł otworzyć sklep w niedzielę tylko wtedy, gdy sprzedaż będzie prowadził „we własnym imieniu i na własny rachunek”.

Jeden z senatorów zaproponował, aby w przepisie dotyczącym stacji paliw dodać ograniczenie powierzchniowe. W myśl tej poprawki zakaz nie będzie obowiązywał na stacjach paliw, „o ile powierzchnia przeznaczana na sprzedaż i ekspozycję towarów innych niż paliwa płynne nie przekracza powierzchni 80 metrów kwadratowych”. Podobna poprawka została wprowadzona w zapisach dotyczących placówek handlowych na dworcach. Członkowie komisji zaproponowali, by handel w placówkach na dworcach był możliwy z wyjątkiem obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży przekraczającej 80 mkw.

Senatorowie przyjęli również poprawkę dotyczącą tego, by handel w piekarniach, cukierniach i lodziarniach- wyrobami cukierniczymi, był dozwolony.

Proponowana ustawa ograniczająca handel w niedzielę przewiduje, że w ten dzień będzie dozwolony handel m.in. w piekarniach, cukierniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z pamiątkami, w sklepach z prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, oraz w placówkach pocztowych, a także w placówkach handlowych na dworcach, w portach lotniczych, w strefach wolnocłowych, w środkach komunikacji miejskiej.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele ustawa przewiduje karę grzywny w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł.  

Źródło: media

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy