Centrum Informacji Telewizji RepublikaHistoria Telewizji Republika


Telewizję Republika S.A. utworzyły w 2013 roku niezależnie działające na rynku medialnym i w przestrzeni publicznej środowiska związane z tygodnikami „Do Rzeczy”, „Gazetą Polską”, portalem „Fronda”, grupą „Solidarni 2010”, których założycielami i twarzami są publicyści i liderzy konserwatywnej opinii publicznej: Tomasz Sakiewicz, Bronisław Wildstein, Cezary Gmyz, Katarzyna Hejke- Gójska, Anita Gargas, Rafał A. Ziemkiewicz, Ewa Stankiewicz, Tomasz P. Terlikowski.

 


 


Celem uruchomienia całodobowej telewizji informacyjno-publicystycznej było wypełnienie luki na polskim rynku medialnym, którą w ówczesnym czasie był brak medium telewizyjnego o profilu konserwatywnym i wyrazistym patriotycznym nastawieniu. 6 maja 2013 roku stacja otrzymała koncesję KRRiTV na rozpowszechniane całodobowego programu o charakterze publicystyczno-informacyjnym rozszerzoną 22 września 2015 roku o nadawanie programów o charakterze uniwersalnym.  

 


 


Pierwszy program stacja  wyemitowała drogą internetową 10 kwietnia 2013 roku z obchodów trzeciej rocznicy katastrofy smoleńskiej w Warszawie. 6 maja 2013 roku miała miejsca emisja drogą satelitarną.  

 


 


To właśnie w Telewizji Republika S.A. i dzięki niej udało się transmitować przesłuchanie prezydenta Bronisława Komorowskiego w sprawie Wojciecha Sumlińskiego, wtargnięcie służb specjalnych do redakcji tygodnika „Wprost”, ujawnić zachowania związane z prywatyzacją Ciechu.

 


 


Unikalność działań stacji została dostrzeżona i kolejno w 2013 roku została wyróżniona przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej w kategorii „Wydarzenie roku” a w 2014 roku stacja otrzymała Kryształową Antenę w dziedzinie „Najlepszy program informacyjny Roku”.