Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Cenckiewicz: Mija 45 lat od zarejestrowania "Bolka"

dmc 14:30 29 grudnia 2015
FLICKR/ MEDEF/ CC BY-SA 2.0; FACEBOOK/ SŁAWOMIR CENCKIEWICZ
"To już 45 lat... od zarejestrowania Lecha Wałęsy w dniu 29 grudnia 1970 r. przez Wydział III SB w Gdańsku pod nr. 12535 jako tajnego współpracownika o pseudonimie 'Bolek'" – przypomina na swojej stronie na Facebooku prof. Sławomir Cenckiewicz.

O agenturalnej przeszłości byłego prezydenta Cenckiewicz i Gontarczyk piszą w książce pt. "SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii", która ukazała się w 2008 roku. Historycy podkreślają, że gdy Wałęsa został prezydentem, starał się zatuszować działalność z lat 70-tych zabierając ze swojej teczki akta dotyczące "Bolka".

Według Cenckiewicza i Gontarczyka, Wałęsa miał rozpracowywać osoby zaangażowane w Grudzień ‘70 oraz prowadzić działalność prewencyjną wobec osób organizujących od stycznia 1971 r. wiece, protesty i strajki w Stoczni Gdańskiej. Zdaniem historyków, pierwszy przewodniczący "Solidarności" przekazywał SB cenne informacje, za które otrzymał w sumie 13100 złotych.

"Wszyscy podpisywali i ja podpisałem"

Sam Wałęsa wielokrotnie zaprzeczał wszelkim zarzutom, a oskarżenia o współpracę z SB nazwał "esbecką bajeczką". W 2011 roku w programie "Kropka nad i" o kontakty z komunistyczną bezpieką pytała byłego prezydenta Monika Olejnik. – Wszyscy podpisywali i ja podpisałem – odpowiedział Wałęsa, zastrzegając, iż zrobił to "nie z myślą, że kiedykolwiek przejdę na tamtą stronę, że zdradzę".

Chodziło o to, by - jak mówił laureat Pokojowej Nagrody Nobla - "przygotować się i ograć" agentów SB. – Podjąłem taką decyzję, że więcej zrobię, więcej uchronię, tak właśnie postępując. Gdybym miał powtórzyć moje życie, powtórzyłbym tak jak robiłem to, ze wszystkimi, nawet z tymi kontaktami z bezpieką i tak dalej, dlatego że tylko tak można było ich ograć – przekonywał Wałęsa.

 

To już 45 lat... Od zarejestrowania Lecha Wałęsy w dniu 29 grudnia 1970 r. przez Wydział III SB w Gdańsku pod nr. 12535 jako tajnego współpracownika o pseudonimie „Bolek”...

Posted by Sławomir Cenckiewicz on 29 grudnia 2015

 

Źródło: telewizjarepublika.pl, tvn24.pl

Wczytuję ocenę...


GEOPOLITYCZNY TYGIEL (ODC.126) - TRWA WOJNA PROPAGANDOWA MAJĄCA OSŁABIĆ SOJUSZ POLSKI Z USA
Wczytuję komentarze...
Najnowsze