Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Były izraelski minister oczyszczony z zarzutu korupcji. Netanjahu: Przywrócę go do rządu

11:28 6 listopada 2013
Były szef izraelskiego MSZ Awigdor Lieberman został oczyszczony z zarzutu korupcji, co toruje mu drogę powrotną do polityki. Premier Benjamin Netanjahu już zapowiedział, że Lieberman wraca do rządu, nie ujawniając jednak, w jakiej roli.

Środowa decyzja sądu pokoju w Jerozolimie zapadła jednomyślnie. Sprawa, w której Lieberman był oskarżony o oszustwo i nadużycie zaufania rządu, dotyczyła m.in. awansowania ambasadora Izraela w Mińsku w zamian za nielegalną przysługę osobistą.

W związku z procesem, który rozpoczął się lutym br., Lieberman podał się do dymisji w grudniu ub.r.

Lieberman od początku nie przyznawał się do winy i jeszcze przed rezygnacją wyrażał pewność, że zostanie oczyszczony z zarzutów i będzie mógł spokojnie powrócić na stanowisko ministra spraw zagranicznych.

Po ogłoszeniu środowej decyzji przez sąd zadowolenie z "oczyszczenia Liebermana z zarzutów i jego powrotu do rządu w celu dalszej współpracy dla dobra Izraelczyków" wyraził premier Netanjahu. Szef izraelskiego rządu rozmawiał ze swym sojusznikiem chwilę po ogłoszeniu werdyktu. Netanjahu nie sprecyzował na jakie stanowisko Lieberman powróci, lecz od jego dymisji kierownictwo resortu było nieobsadzone, a funkcję szefa dyplomacji pełnił sam Netanjahu.

Liebermanowi zarzucano, że mianował byłego ambasadora w Mińsku, Zeewa Ben Arie, ambasadorem Izraela na Łotwie w zamian za osobistą przysługę. Miała ona polegać na tym, że dyplomata poinformował go o tajnym śledztwie prowadzonym przez izraelską policję w sprawie prania brudnych pieniędzy na Białorusi. Lieberman miał w tym uczestniczyć, ale ostatecznie dochodzenie zostało umorzone z braku dowodów.

Lieberman mieszka w osiedlu żydowskim założonym na palestyńskich, okupowanych terytoriach Zachodniego Brzegu Jordanu. Wywołał wiele kontrowersji i protestów, podając publicznie w wątpliwość lojalność półtora miliona arabskich obywateli Izraela.

Był oskarżany o rasizm, ale jego poglądy przynoszą mu szerokie poparcie wyborcze ze strony rosyjskojęzycznych obywateli Izraela. Polityk ten, urodzony w Mołdawii, emigrował z ZSRR do Izraela w 1978 roku.

mp, pap, fot. Michael Thaidigsmann/CC

Źródło:

Wczytuję ocenę...
TAGI:


KONIEC SYSTEMU (ODC. 164/1) - PROKURATORSKA KASTA PRZECIWKO POLSCE!
Wczytuję komentarze...
Najnowsze