Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Bułgaria: pierwsza partia szczepionek powinna przybyć 26 grudnia. Jako pierwsi zaszczepieni będą pracownicy służby zdrowia

JD 15:13 20 grudnia 2020
Zdjęcie ilustracyjne.pexels.com/ Martin Lopez
W styczniu i lutym w Bułgarii ma być zaszczepionych przeciwko koronawirusowi 76 tys. osób. W następnych miesiącach liczba ta wzrośnie do 150-300 tys. - poinformował w niedzielę główny inspektor sanitarny kraju Angeł Kunczew. Szczepienia potrwają przez cały rok 2021.
Pierwsza partia 10 tys. szczepionek powinna przybyć do Bułgarii 26 grudnia. Będzie ona wykorzystana do podania dwóch dawek preparatu 5 tys. lekarzy.

W pierwszym tygodniu stycznia Bułgaria spodziewa się transportu kolejnych 52 tys. dawek, a w lutym - 90 tys. Pozwoli to na uodpornienie 76 tys. osób - pracowników służby zdrowia, nauczycieli i policjantów. Od marca do Bułgarii będą przybywać kolejne transporty po 150 tys., 200 tys. i 300 tys. dawek szczepionki.

Kunczew zastrzegł, że szczepionki na Covid-19 są bardzo delikatnym towarem i podlegają ścisłej kontroli. W każdym transportowanym pojemniku będą czujniki temperatury. Jeśli podniesie się ona powyżej zalecanego poziomu i uruchomi alarm, to cała skrzynia ma być spisana i wyrzucona. Dodał, że niektóre partie mogą nie odpowiadać standardom, co opóźni akcję szczepień.

Inspektor nie wykluczył, że pod koniec lutego, oprócz produktu Pfizer/BioNTech, może wejść do użytku także szczepionka firmy AstraZeneca.

Przy okazji Kunczew potwierdził stanowisko wielu innych ekspertów, że prawdziwa liczba zakażonych w Bułgarii jest wyższa od oficjalnie podawanej przez resort zdrowia, który nie uwzględnia w swoich statystykach wyników testów antygenowych.

Według niedzielnych danych ministerstwa zdrowia, w Bułgarii od marca wykryto infekcję u ponad 191 tys. osób, z czego u 1021 w ciągu ostatniej doby. Na Covid-19 zmarło 6551 chorych, 55 z nich w ciągu ostatnich 24 godzin.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze