Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Brawo! Polski sprzęt weźmie udział w misji kosmicznej

A.N 11:49 23 listopada 2019
pixabay/grafika ilustracyjna
Urządzenia polskiej firmy Astronika po raz kolejny polecą w kosmos, tym razem na pokładzie sondy w kierunku Jowisza i jego księżyców - poinformowała spółka. Start misji JUICE, organizowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną, zaplanowano na 2022 rok.

Wiceprezes Astroniki Łukasz Wiśniewski zaznaczył, że dzięki udziałowi w takich misjach jak JUICE wzrasta pozycja naszego kraju w Europejskiej Agencji Kosmicznej, a polski sektor kosmiczny rozwija kompetencje. 

Głównym celem misji – jak wyjaśniono w komunikacie – jest zbadanie warunków panujących na księżycach gazowej planety oraz dostarczenie odpowiedzi na pytanie dotyczące układu słonecznego: czy tak daleko od Słońca można znaleźć wodę w stanie ciekłym? 

 – Urządzenia, które zaprojektowaliśmy, będą zbierać dane około 2030 roku – podróż do Jowisza potrwa mniej więcej osiem lat – powiedział Wiśniewski. Zaznaczył także, że Polska wyrasta na światowego lidera technologii RWI. 

Przy budowie urządzeń Astronika skorzystała z szeregu innowacyjnych technologii takich jak opatentowana formuła wytworzenia rurek, z których składają się anteny, czy specjalistycznych powłok kosmicznych.

– Obydwa systemy są bardzo lekkie, ważą mniej niż 2 kg, co jest ekstremalnie niską wagą, biorąc pod uwagę siły, jakie będą na nie oddziaływać – chociażby przy starcie rakiety"” – wyjaśnia Astronika.

W trakcie projektowania urządzeń konstruktorzy Astroniki musieli też wziąć pod uwagę temperatury, na jakie będą narażone urządzenia: od ok. 280 stopni Celsjusza w okolicy Wenus do nawet -200 stopni Celsjusza, kiedy sonda znajdzie się w cieniu Jowisza. Start sondy w ramach organizowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną misji JUICE jest zaplanowany na 2022 rok.

Astronika powstała z inicjatywy polskich inżynierów z doświadczeniem w branży kosmicznej. Jej specjalnością są instrumenty kosmiczne, a w szczególności penetratory geologiczne, mechanizmy trzymająco-zwalniające i systemy antenowe.

Źródło: MEDIA

Wczytuję ocenę...


Andrzej Duda zmienia Konstytucję -zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
Wczytuję komentarze...
Najnowsze