Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

BRAWO! Córka i żona żołnierza wyklętego dostaną zadośćuczynienie za wyrządzone krzywdy

PR 13:26 25 lutego 2019
pixabay
"Gazeta Krakowska" poinformowała, że córka i żona Jana Gąsienicy-Kotelnickiego, żołnierza wyklętego z grupy „Ognia”, otrzymają wyrokiem sądu zadośćuczynienie w wysokości 520 tys. zł. Kobiety domagały się pieniędzy w związku z gnębieniem, którego doświadczył ich bliski.

Sąd Apelacyjny w Krakowie utrzymał w mocy wyrok nakazujący wypłatę łącznie 520 tys. zł zadośćuczynienia i odszkodowania dla żony i córki żołnierza wyklętego Jana Gąsienicy-Kotelnickiego - podaje "Gazeta Krakowska".

Kobiety dochodziły sprawiedliwości w związku z gnębieniem mężczyzny, do którego doszło w latach 40. i 50. W 1946 r. 21-letni wówczas Gąsienica-Kotelnicki dołączył do 2 kompanii zgrupowania Błyskawica, dowodzonej Józefa Kurasia ps. "Ogień". W grudniu tego samego roku został schwytany. Jak opisuje "Gazeta Krakowska", mężczyzna był bity, podtapiany i rażony prądem przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa.

Za działalność w kompanii "Ognia" skazano go na śmierć. Karę zmieniono na dożywocie, później skrócono do 15 lat. Wyrok odsiadywał w więzieniu Montelupich w Krakowie, a później w Rawiczu. Jan Gąsienica-Kotelnicki wyszedł ostatecznie na wolność w 1954 r. Zmarł 22 lata później. 

 

Źródło: Gazeta Krakowska

Wczytuję ocenę...


RAFAŁ ZIEMKIEWICZ (PUBLICYSTA) - NIE WRÓŻĘ ROKOSZOWI SĘDZIOWSKIEMU WYGRANEJ
Wczytuję komentarze...
Najnowsze