Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Bliższa współpraca Polski z Białorusią? Poczyniono pierwszy krok

lml 19:13 24 października 2016
twitter.com/MR_GOV_PL
Z wizytą na Białorusi przebywa wicepremier Mateusz Morawiecki. Głównym tematem rozmów są pogłębianie współpracy gospodarczej i inwestycyjnej Polski z Białorusią. Mateusz Morawiecki spotka się z prezydentem Republiki Białorusi Aleksandrem Łukaszenką, premierem Andriejem Kobiakowem oraz wicepremierem Michaiłem Rusym.

– Otwieramy dzisiaj nowy rozdział w historii polsko-białoruskich relacji i zależy nad na tym, aby zyskały one jakościowo nowy wymiar. Nasza wymiana gospodarcza jest już widoczna i przynosi konkretne efekty, ale nasze ambicje są większe, dlatego jesteśmy otwarci na szeroką współpracę z Białorusią – powiedział wicepremier Morawiecki, który otworzył XX Forum Ekonomiczne Dobrosąsiedztwo.

Podczas XX Polsko-Białoruskiego Forum Gospodarczego „Dobrosąsiedztwo 2016”w obecności wicepremiera Morawieckiego oraz wicepremiera Białorusi Michaiła Rusego, został podpisany list intencyjny dotyczący utworzenia Polsko-Białoruskiego Centrum IPO. Jego celem jest budowa profesjonalnego ośrodka edukacji, konsultacji oraz doradztwa prawnego dla białoruskich przedsiębiorców. W zamierzeniu Polsko-Białoruskie Centrum IPO będzie prowadziło działania ułatwiające białoruskim przedsiębiorstwom dostęp do nowoczesnych źródeł finansowania z wykorzystaniem polskiego rynku kapitałowego.

W trakcie rozmowy Łukaszenka wezwać miał zarówno Polskę, jak i Białoruś do „zwiększenia wymiany handlowej i współpracy gospodarczej”. – Liczymy na bliższe kontakty z naszą najbliższą sąsiadką i oczywiście nie musimy budować fundamentu tych relacji. Tym fundamentem może być jedynie gospodarka – dodał. Prezydent Białorusi jest szczególnie zainteresowany tworzeniem polsko-białoruskich przedsiębiorstw. Prezydent Białorusi podkreśli, że współpraca gospodarcza Unii Europejskiej i Białorusi spotyka się z przeszkodami. Wspomniał o postępowaniu antydumpingowym ze strony UE. Chodzi prawdopodobnie o postępowanie w sprawie importu stali zbrojeniowej, które w lipcu br. wszczęła KE. Białoruś przez europejskich producentów jest oskarżana o sprzedaż stali zbrojeniowej poniżej kosztów – informuje portal belsat.eu. 

Mateusz Morawiecki zapewnił, że Polska również jest gotowa współpracować z Białorusią. Współpraca ta ma być korzystna dla obu stron. 

Źródło: mr.gov.pl, belsat.eu, telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Najnowsze