Błaszczak: wiele razy powtarzałem, że nie ma silnej armii bez silnego przemysłu zbrojeniowego

Artykuł
Kieleckie targi to doskonała okazja do wzajemnej inspiracji i wymiany myśli między praktykami i teoretykami
targikielce.pl

Już dziś, 8 września rozpoczynają się targi 28. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Wydarzenie potrwa do 10 września.

Jak informuje naszemu portalowi Beata Perkowska z biura komunikacji, udało się, by wydarzenie doszło do skutku pomimo kryzysu epidemicznego. Dzięki wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej kielecki Salon jest dziś centrum skupiającym polską myśl zbrojeniową, przemysł, naukę oraz świat biznesu.

- W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa postanowiliśmy zrezygnować z wystawiania sprzętu, zmniejszając w ten sposób skład naszych delegacji. Stworzyliśmy przestrzeń do rozmów biznesowych oraz postawiliśmy na bezpieczeństwo – zarówno pracowników Grupy PGZ, jak i pozostałych uczestników targów. Na przygotowanej przez Siły Zbrojne wystawie można się jednak zapoznać z rozwiązaniami, które pochodzą właśnie ze spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej i są na wyposażeniu wojska. To na przykład systemy artyleryjskie KRAB, RAK, LANGUSTA, systemy obrony przeciwlotniczej i radiolokacyjne SOŁA, POPRAD, systemy strzeleckie czy zmodernizowane lub zmodyfikowane czołgi - powiedziała naszemu portalowi Beata Perkowska z biura komunikacji PGZ.

 

„Wiele razy powtarzałem, że nie ma silnej i nowoczesnej armii bez silnego krajowego przemysłu zbrojeniowego. Chcę, by tam, gdzie jest to możliwe, nasze wojsko było w maksymalnym stopniu nasycone polskim nowoczesnym sprzętem” - napisał w specjalnym liście minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Kieleckie targi to doskonała okazja do wzajemnej inspiracji i wymiany myśli między praktykami i teoretykami oraz projektantami i użytkownikami. Na MSPO znajdują się dziesiątki stoisk stricte wojskowych, na których są obecne wszystkie rodzaje naszych sił zbrojnych, oraz jedno specjalne pod szyldem „Zostań Żołnierzem RP”. Salon w Kielcach to idealna przestrzeń i najlepsze miejsce na promowanie nowych rozwiązań i idei.

„Wszystkim zaangażowanym w organizację MSPO chciałbym serdecznie pogratulować determinacji. Jestem przekonany, że pomimo obiektywnych ograniczeń epidemicznych przedsięwzięcie to zakończy się sukcesem” - wyraził minister w liście.

Samo wydarzenie uzupełniają debaty, konferencje i seminaria. W ubiegłym roku odbyło się ich aż 38. Instytut Polityki Międzynarodowej i Bezpieczeństwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach zorganizował również wtedy Ogólnopolską Konferencję Naukową na której poruszono temat przemysłu obronnego, jako głównego podmiotu polityki gospodarczo-obronnej Polski.

Od 2004 roku tradycją Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego są Wystawy Narodowe. Dotychczas wystawcami byli reprezentanci Niemiec, Norwegii, Francji, Izraela, USA, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Turcji i Korei Południowej. W tym roku po raz drugi podczas MSPO będzie można odwiedzić Pawilon Brytyjski. Po Wystawie Narodowej USA w 2019 roku zaprezentowano model myśliwca F-35 oraz  widowiskowy przelot samolotów armii amerykańskiej.

mspo2019galeria04_670

 

 

Źródło: polska-zbrojna.pl, portal TV Republika, targikielce.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy