Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Błaszczak podczas wirtualnego Forum: koronawirus wpłynął na politykę, wojskowość i ekonomię

JK 19:23 22 września 2020
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.PAP/Paweł Supernak
Koronawirus znacząco wpłynął na politykę, ekonomię oraz wojskowość - ocenił we wtorek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. W tym świetle za konieczną uznał współpracę państw w ramach NATO i na poziomie regionalnym. Nagrane wystąpienie Błaszczaka odtworzono na początku drugiego dnia Forum CEPA, dorocznej konferencji organizowanej przez waszyngtoński think tank Center for European Policy Analysis. Z uwagi na epidemię koronawirusa w tym roku Forum odbywa się wirtualnie.

"Od końca 2019 roku pandemia Covid-19 rozprzestrzeniła się na świecie, mając wielki wpływ na różne aspekty ludzkiego życia. Mimo że kryzys ma naturę medyczną, to znacząco wpłynął na obszar polityki, wojskowości oraz ekonomii" - ocenił szef MON. Za konieczną uznał w tym aspekcie współpracę państw w ramach NATO i na poziomie regionalnym.

Jak tłumaczył Błaszczak, w obliczu koronawirusa Polska zwiększyła współpracę regionalną, "głównie z Grupą Wyszehradzką". "Jedność V4 - ze swoim wkładem w inicjatywy NATO oraz UE - jest dziś nawet ważniejsza niż kiedykolwiek" - ocenił.

W kwestii współpracy wojskowej z krajami V4 cel Polski "pozostaje bez zmian" - stwierdził Błaszczak. To "zwiększenie interoperacyjności i wspólnych zdolności, które mogą zostać użyte w ramach NATO czy UE".

"Obecność USA w Europie, a w szczególności na wschodniej flance, to kluczowy czynnik dla bezpieczeństwa Europy Środkowej i całego obszaru transatlantyckiego" - uznał Błaszczak. "Powinniśmy utrzymać, a nawet wzmocnić tę obecność w ciągu następnej dekady" - wezwał.

Zdaniem polskiego ministra obrony amerykańskie "przywództwo polityczne i znaczący wojskowy wkład są i będą decydujące w odstraszaniu i obronie przed rosyjskim zagrożeniem".

W swoim wystąpieniu Błaszczak zauważył, że Polska z zadowoleniem przyjmuje wsparcie USA dla Inicjatywy Trójmorza, której jednym z celów jest rozwój infrastruktury na osiach Północ-Południe w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze