Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Błaszczak: Jednym z moich priorytetów, jako ministra obrony narodowej jest to, aby Wojsko Polskie było liczniejsze

AS 15:34 27 lipca 2019
mon.gov.pl
- Jednym z moich priorytetów, jako ministra obrony narodowej jest to, aby Wojsko Polskie było liczniejsze. Od października 2018 roku rozpocząłem kampanię Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej. Dziś mogę powiedzieć, że ta kampania świetnie się rozwija. Ponad 17 000 wniosków złożyli kandydaci do służby wojskowej - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas wizyty w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu.

W sobotę, 27 lipca szef MON spotkał się z uczestnikami "Wojskowego Wyzwania" - projektu będącego jedną z form kampanii rekrutacyjnej Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej.  W poznańskiej edycji "Wojskowego Wyzwania" udział wzięło 58 osób. Na wszystkich ochotników czekało wiele zadań przygotowanych przez instruktorów Centrum – nauka musztry, nauka udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, rzut granatem, obsługa broni. Uczestnicy szkolenia mogli też sprawdzić swoje umiejętności na symulatorach do nauki strzelania oraz jazdy Rosomakiem.  

W spotkaniu udział wzięli także żołnierze - lekkoatleci - szeregowy Justyna Święty-Ersetic, złota medalistka mistrzostw Europy z 2018 roku w Berlinie w biegu na 400 metrów i w sztafecie 4x400 metrów oraz starszy szeregowy Paweł Wojciechowski, złoty medalista w Glasgow podczas halowych mistrzostw Europy w 2019 r. w skoku o tyczce.   

Szef MON dziękując sportowcom za udział w dzisiejszych zajęciach oraz włączenie się w kampanię rekrutacyjną powiedział, że są oni bardzo dobrym przykładem tego, jak  połączyć służbę Ojczyźnie z realizacją własnej pasji.

- Wiem, że dzięki wojsku jestem lepszym sportowcem i lepszym człowiekiem. Czuję się dumny, że mogę nosić mundur żołnierza  Wojska Polskiego i reprezentować kraj nie tylko na arenach sportowych. Zachęcam wszystkich do tego, żeby spróbowali tego co my już znamy – powiedział starszy szeregowy Paweł Wojciechowski zachęcając do wstępowania w szeregi wojska.

Szef MON w sobotę wziął także udział w odprawie z szefami Wojewódzkich Sztabów Wojskowych, którzy koordynują od października 2018 roku kampanię Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej. Jak podkreślił, rola i zadania tych jednostek są dziś bardzo podobne do zadań, jakie stoją przed biurami headhunterskimi – mają zachęcać młodych ludzi do tego, aby  wiązali swoją przyszłość z Wojskiem Polskim. - Żeby Wojsko Polskie  było liczniejsze trzeba czasem przyjąć niestandardowe, kreatywne sposoby działania – powiedział szef MON. Jako przykład podał obecnie prowadzone kampanie Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej oraz Wojskowe Wyzwanie.

W trakcie wizyty w Poznaniu minister Błaszczak poinformował także o wprowadzonych zmianach w prawie, dzięki którym ułatwiona zostanie rekrutacja do Wojska Polskiego. - Zależy mi na tym, żeby przystępowanie do Wojska Polskiego było jak najbardziej płynne. Zależy mi na eliminacji wszelakich biurokratycznych barier z tym związanych. W związku z tym wczoraj podpisałem zmianę rozporządzenia, ułatwienia, które są wynikiem rozmów z żołnierzami, i polegają na tym, że już na wstępnym etapie służby przygotowawczej będą typowani ci wszyscy, którzy chcieliby służyć w wojskach specjalnych. To jest wymagająca służba. Ona wymaga predyspozycji fizycznych oraz predyspozycji psychicznych, a więc ułatwienie związane właśnie z typowaniem do tego rodzaju służby to pierwsza zmiana – poinformował minister. Kolejną zmianą jest wydłużenie terminu składania dokumentów przez maturzystów na uczelnie wojskowe.

Szef MON na zakończenie spotkania podziękował wszystkim, którzy włączają się w akcję promowania służby wojskowej, jak i tym którzy podjęli już w swoim życiu decyzję o wstąpieniu   w szeregi Wojska Polskiego. - Bardzo dziękuję wszystkim tym, którzy chcą związać swoją przyszłość z Wojskiem Polskim. Zachęcam wszystkich do przystąpienia do Wojska Polskiego – to naprawdę wielka sprawa nosić mundur żołnierza Wojska Polskiego. To jest wyróżnienie, to jest również wielki zaszczyt, ale także olbrzymia szansa dla wszystkich młodych ludzi – powiedział minister Błaszczak.

Źródło: mon.gov.pl

Wczytuję ocenę...


Jan Paweł II - O Solidarności
Wczytuję komentarze...
Najnowsze