Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Błaszczak do oddziałów WOT: Wy tacy jesteście, jesteście wierni Polsce

AS 21:58 16 sierpnia 2019
mon.gov.pl
- Przed chwilą złożyliście przysięgę. Od tego czasu staliście się współodpowiedzialni za bezpieczeństwo naszej Ojczyzny. To wielki obowiązek, który na Was spoczywa. Jesteście świetnie przygotowani, żeby nieść pomoc tym, którzy pomocy będą potrzebować. Jesteście zawsze blisko, jesteście zawsze gotowi - powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas przysięgi wojskowej połączonej z ceremonią wręczenia decyzji o nadaniu imienia patrona i przyjęciu tradycji przez 13. Śląską Brygadę Obrony Terytorialnej.

W piątek 16 sierpnia br. w katowickiej dzielnicy Nikiszowiec z udziałem Zwierzchnika Sił Zbrojnych Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Mariusza Błaszczaka ministra obrony narodowej odbyła się przysięga wojskowa żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

- Waszym zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo naszej Ojczyzny. Jestem pewien, że bezpieczeństwo naszej Ojczyzny powierzone jest we właściwe ręce, Wasze ręce. Wasz Patron był bardzo aktywnym uczestnikiem III Powstania Śląskiego i niewątpliwie przyczynił się swoją postawą, swoją służbą, swoim zaangażowaniem do tego, że Śląsk stał się częścią Polski. Do tego, że marzenia pokoleń zostały spełnione - powiedział minister Błaszczak.

Podczas uroczystego apelu minister Błaszczak wręczył dowódcy jednostki decyzje o nadaniu imienia patrona oraz ustanowienia święta 13. ŚBOT.

Zgodnie z decyzją szefa resortu obrony patronem Brygady został ppłk Tadeusz Puszczyński ps. „Wawelberg”, uczestnik III Powstania Śląskiego. Brygada odziedziczyła tradycję oddziałów i organizacji walczących o powrót Śląska do Polski.

Następnie dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej wręczył proporce rozpoznawcze dla Brygady i 131 batalionu lekkiej piechoty. W obecności swoich rodzin i bliskich słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało 20 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

- To jest właśnie niezwykła wartość Wojsk Obrony Terytorialnej – że jesteście stąd, że jesteście ze Śląska, że jesteście z Katowic, z innych miast, z ziemi cieszyńskiej; że wtedy, kiedy będzie potrzeba, trzeba będzie pomagać przy różnych klęskach żywiołowych, kiedy trzeba będzie pomóc wojskom operacyjnym w ich działaniach, będziecie mogli powiedzieć – tu mnie znają, ja tu znam każdy zakątek - powiedział Prezydent.

Decyzją szefa MON na stopień kapitana Wojska Polskiego mianowana została por. Krystyna Koczy, kurier Armii Krajowej. Decyzję o mianowaniu na wyższy stopień służbowy wręczył podczas przysięgi Dowódca 13. ŚBOT

- Wczoraj ulicami Katowic przeszła defilada. Defilada zorganizowana pod hasłem „Wierni Polsce”. Wy tacy jesteście, jesteście wierni Polsce. Tak jak rozmawiałem z ludźmi po defiladzie wszyscy byli zachwyceni, wszyscy byli dumni z tego, że dzień Wojska Polskiego odbył się właśnie tu, na Śląsku, w Katowicach. Wszyscy byli dumni z tej tradycji, która nawiązuje do powstań śląskich. - mówił minister Błaszczak.

Uroczystości w zabytkowej dzielnicy Katowic zakończyła inscenizacja złożenia przysięgi przez Powstańców Śląskich i defilada pododdziałów.

Źródło: mon.gov.pl

Wczytuję ocenę...


Andrzej Duda zmienia Konstytucję -zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
Wczytuję komentarze...
Najnowsze