Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Biuro Ruchu Drogowego KGP: od soboty kierowcy nie muszą mieć przy sobie prawa jazdy

ASy 7:50 4 grudnia 2020
Rozwiązanie wchodzi w życie w sobotęPAP/Darek Delmanowicz
Komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji poinformował, że od soboty polscy kierowcy nie będą mieli obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy podczas kontroli. Weryfikacja uprawnień ma następować teraz za pośrednictwem informatycznego systemu centralnej ewidencji kierowców - poinformował . Dodał, że obowiązek posiadania prawa jazdy nadal dotyczyć będzie obcokrajowców.
Opas wskazał, że zmiany w przepisach przyniosą przede wszystkim oszczędność czasu i uproszczą procedurę kontroli drogowej.
- Prawo jazdy będzie można zostawić w domu. Plastikowego dokumentu nie trzeba będzie okazywać funkcjonariuszowi dokonującemu kontroli - podkreślił.

Zaznaczył, że osoby, które będą próbowały wprowadzić w błąd policjantów podając fałszywe dane lub nie będą chciały ich podać, mogą spodziewać się konsekwencji prawnych:

- Takie zachowanie może dać podstawę do zatrzymania przez policjantów i doprowadzenia do najbliższej jednostki policji, w celu ustalenia danych osobowych - podał komisarz.

W takiej sytuacji zatrzymanie osoby nastąpi na podstawie kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

- Należy więc pamiętać, że chociaż nie musisz mieć przy sobie dokumentu tożsamości, to masz prawny obowiązek przekazać prawdziwe dane, takie jak imię i nazwisko czy adres zamieszkania - dodał.

Przekazał również, że z braku posiadania prawa jazdy będą mogli skorzystać jedynie osoby posiadające krajowe prawo jazdy:

- Obcokrajowcy wjeżdżający na teren Polski muszą pamiętać, że ich nadal obowiązuje obowiązek posiadania zarówno właściwego prawa jazdy, jak i dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia aktualnego ubezpieczenia OC - tłumaczył.

Zachęcił także wszystkich kierowców do sprawdzenia swoich danych w systemie informatycznym na stronie rządowej https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-uprawnienia-kierowcy. Na stronie powinny znaleźć się dane z prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem, data ważności dokumentu, czy status dokumentu, np. czy dokument jest zatrzymany.

Jak wcześniej informował resort cyfryzacji, razem ze zmianą przepisów od soboty w aplikacji mObywatel pojawi się mPrawo Jazdy, które zastąpi dokument uprawniający do kierowania pojazdem mechanicznym.

Aplikacja mPojazd jest odzwierciedleniem danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Z tego rozwiązania - jak wskazał resort - "mogą korzystać właściciele i współwłaściciele pojazdów, więc wszyscy ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów, itd.".

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze