Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Biuro Legislacyjne Senatu: ustawa o ochronie zwierząt budzi wątpliwości konstytucyjne

ASy 14:38 24 września 2020
Biuro Legislacyjnego Senatu już przedstawiło długą listę uwag i zastrzeżeńPAP/Rafał Guz
W czwartek podczas posiedzenia senackiej komisji rolnictwa Biuro Legislacyjne Senatu oceniło, że „brak precyzji i ogólność niektórych zapisów nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt budzą nawet wątpliwości konstytucyjne. Biuro właśnie rozpoczęło prace nad nowelą.

Przyjęta przez Sejm nowelizacja wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra z wyjątkiem królika oraz ogranicza ubój rytualny, który ma być możliwy tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych. Przepisy dotyczące zakazu hodowli zwierząt na futra mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy od ogłoszenia noweli.

Biuro Legislacyjnego Senatu już przedstawiło długą listę uwag i zastrzeżeń. Przedstawiciel Biura stwierdził, że wydaje się nieracjonalne, aby np. przepisy ograniczające ubój rytualny zaczynały obowiązywać już 30 dni po wejściu nowelizacji w życie. Vacatio legis powinno być wyważone - argumentował legislator.

Ponadto oprócz uwag redakcyjnych i o charakterze legislacyjnym, przedstawiciel Biura Legislacyjnego Senatu mówił też o licznych wątpliwościach wynikających z ogólności i braku precyzji przepisów nowelizacji, np. braku wytycznych do upoważnienia ustawowego, co powoduje niezgodność z konstytucją.

Reprezentujący rząd, zastępca szefa kancelarii premiera Paweł Szrot oświadczył, że „około 80 proc.” poprawek, wskazanych przez senackich legislatorów, jest dla rządu do przyjęcia. Są jednak takie - zastrzegł - które nie zyskają rekomendacji. Nie podał dokładnie, o które poprawki chodzi, ale zapowiedział przekazanie stanowiska na piśmie.

Przedstawiciel wnioskodawców, poseł PiS Grzegorz Puda, przedstawiając nowelizację podkreślił m.in., że analizy Ministerstwa Finansów wskazują na to, że hodowla zwierząt futerkowych jest branżą schyłkową.

Źródło: pap

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze