Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Bitwa w piaskownicy

PR 7:14 9 grudnia 2019
GPC
Choć młyn miele, jednak mąki niewiele – można podsumować debatę między wicemarszałek Sejmu Małgorzatą Kidawą-Błońską a prezydentem Poznania Jackiem Jaśkowiakiem. Zdaniem polityków PiS zadowolony może być jedynie Grzegorz Schetyna, który odwrócił uwagę od siebie i przeciął dyskusję o konieczności zmian lidera partii.

 Debata, która odbyła się w sobotnie przedpołudnie, wyglądała jak rekonstrukcja prawdziwej polityki. Niby wszystko było jak trzeba: dwoje kandydatów, prowadzący, transparenty i działacze wznoszący okrzyki, transmisja telewizyjna oraz liderzy partyjni w pierwszych rzędach, jednak wszystko wyszło niezbyt poważnie i szybko zostało wyśmiane przez internautów. Eksperci również wskazują wiele wad.

– Rzeczywiście była to strata czasu. Wyreżyserowane przedstawienie, w którym kandydaci mówili to, co chcą usłyszeć Polacy, i to, co z pewności przedstawili im doradcy. W zasadzie oboje co najwyżej się uzupełniali – mówi prof. Kazimierz Kik, politolog z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Jak wskazuje, bardziej spięta wydawała się Małgorzata Kidawa-Błońska, która m.in. pomyliła nazwę Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. – Widać, że jeszcze się uczy – mówi z przekąsem prof. Kik.

O zachowawczości mówi również Jan Filip Libicki z PSL.

– Oboje kandydaci bardzo się pilnowali i przez to debata nie miała krwistości. Powiedziałbym, że pojawiły się różnice między kandydatami, ale nie na tyle wyraźne, by to było interesujące. Chociaż faktycznie te różnice, są bo prezydent Jacek Jaśkowiak jest w sposób jednoznacznie identyfikowany z lewicą. Jest kandydatem między lewicą a Platformą, czego w ogóle nie było w debacie widać – mówi Libicki.

Jego zdaniem Jaśkowiak jest bardziej zdeterminowany, a jego poparcie w partii niedoszacowane.

– Gdyby pan Jaśkowiak znalazł się w drugiej turze z prezydentem Dudą, to wszystko wskazuje na to, że oddałbym pusty głos. Niemniej jak mam oceniać politologicznie, to uważam, że pan Jaśkowiak jest bardziej zdeterminowany – przyznaje senator PSL. Najprawdopodobniej jednak partyjne góry wybiorą Małgorzatę Kidawę-Błońską.

– To przerażające, że największa partia opozycyjna stosuje logikę partyjną w wyborze kandydata na prezydenta. Wybiera się nie tego, kto rzeczywiście może wygrać, ale kogoś, kto nie zagrozi liderowi – ocenia prof. Kik.

Dobrą minę do nudnej gry robili z kolei politycy Platformy Obywatelskiej.

- Bardzo ciekawa debata w prawyborach prezydenckich w PO. Jacek Jaśkowiak bardzo dobry, ale Małgorzata Kidawa-Błońska w mojej ocenie REWELACYJNA. Przygotowana, zmotywowana, precyzyjna, pełna energii. Format prezydenta RP! – napisał marszałek Senatu Tomasz Grodzki, wywołując jedynie lawinę złośliwych komentarzy.


Czytaj więcej w najnowszym wydaniu "Gazety Polskiej Codziennie".

 

Czytaj także:

Debata kandydatów PO – jedno lepsze od drugiego. Kidawa-Błońska myli się raz za razem a Jaśkowiak proponuje zbliżenia z Rosją. Internauci bezlitośni

Nie uwierzysz na co idą miliony ze stołecznego ratusza... Kaleta: Nie ma na remonty, a na tego typu projekty pieniądze płyną szerokim strumieniem

 

Źródło: Jacek Liziniewicz / Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze