Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Bilans programu "Rodzina 500+". Kowalczyk: Wydatki nie są zagrożone, budżet jest bezpieczny

dmc 11:22 13 czerwca 2016
TWITTER/ MINISTERSTWO RODZINY
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska i szef Komitetu Stałego Rady Ministrów zaprezentowali na wspólnej konferencji prasowej bilans programu "Rodzina 500+". Jak poinformowała szefowa resortu rodziny, powołując się na dane z końca maja, w ramach flagowego programu rządu PiS wypłacono już 4,5 mln świadczeń na kwotę 2,23 mld złotych.

– Dziś jesteśmy na takim etapie, że rodziny najbardziej interesuje to, co jest dla nich najważniejsze, a więc ile wypłacono pieniędzy. Przeprowadziliśmy analizę danych na poziomie województw i miast wojewódzkich. Liderem rankingu, jeśli chodzi o wydane decyzje, jest województwo świętokrzyskie, w którym wydano ponad 70 proc. decyzji do złożonych wniosków – powiedziała Elżbieta Rafalska. Jednocześnie zaznaczyła, że najmniej wydanych decyzji ma województwo śląskie (57 proc.).

Z kolei najwięcej wniosków obsłużono w Toruniu (79 proc.), Zielonej Górze, Kielcach, Szczecinie i Lublinie. – Pamiętam o tym, że samorządy mają trzymiesięczny okres na wydanie decyzji. Jednak mogą ją wydać wcześniej, a rząd gwarantuje wypłacenie środków. W mojej ocenie pierwszy etap przyjmowania wniosków charakteryzował się dużą sprawnością samorządów – przekonywała szefowa resortu rodziny.

Apel do samorządów

Jak podkreśliła, wiele rodzin wyraża niepokój, że nie dostanie pieniędzy na okres wakacyjny. – Apeluję do samorządów, aby usprawniły proces wydawania decyzji i przyśpieszyły płatności. Nie ma żadnych przyczyn ani powodów po stronie rządowej, aby opóźniać wypłaty, jeżeli decyzje zostały wydane. 1 lipca są jeszcze składane wnioski, które będą wypłacane z wyrównaniem za czerwiec, maj i kwiecień – tłumaczyła Rafalska.

Henryk Kowalczyk oświadczył, że wydatki na "500+" nie są zagrożone. – Widać wyraźnie, że budżet jest bezpieczny, a działania podejmowane w celu uszczelnienia systemu podatkowego będą powodowały, że wydajność podatkowa będzie wzrastać. Nie przekroczymy progu deficytu 3 proc. – zapewnił szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. 

Wsparcie polskich rodzin

Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł rodzice otrzymują niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18. roku życia. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę wsparcie otrzymuje rodzina także na pierwsze lub jedyne dziecko. Dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym kryterium dochodowe wynosi 1200 zł netto. Jak szacuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wsparciem objętych zostanie 2,7 mln rodzin, które otrzymają 500 zł na 3,7 mln dzieci.


Źródło: telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze