Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Bielan w „7x24”: Putin tak wściekle nas atakuje, bo po raz pierwszy PE tak jednoznacznie i wprost potępił pakt Stalin-Hitler

M.N. 10:17 26 stycznia 2020
Telewizja Republika
Gośćmi red. Katarzyny Gójskiej w programie "7x24" byli: Piotr Kaleta (Prawo i Sprawiedliwość), Adam Bielan (Porozumienie), prof. Andrzej Zybertowicz (Kancelaria Prezydenta), Katarzyna Piekarska (Koalicja Obywatelska), Anna Maria Żukowska (Sojusz Lewicy Demokratycznej), Władysław Teofil Bartoszewski (Polskie Stronnictwo Ludowe).

W Jad Waszem w Jerozolimie odbyło się Światowe Forum Holokaustu z okazji 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau i Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W inaugurujących wystąpieniach głos zabrali m.in. wiceprezydent USA Mike Pence, prezydent Rosji, Władimir Putin czy prezydent Francji Emmanuel Macron. Organizatorzy uroczystości nie wyrazili zgody na wystąpienie polskiego prezydenta Andrzeja Dudy.

– Ja bym wolała, żeby prezydent tam pojechał, ale na zasadach takich, żeby mógł zabrać głos. Podobno miał zabrać głos tylko podczas uroczystej kolacji, to oczywiście niedopuszczalne, dlatego dobrze, że nie pojechał – mówiła Katarzyna Piekarska.

–  Dwa określenia mogą być kluczem do zrozumienia sytuacji: fałszywa duma - jako narzędzie ideologii utrwalającej politykę oligarchiczną Rosji - oraz gaz łupkowy – wyjaśnił Zybertowicz komentując w ten sposób relacje na linii Rosja – Izrael. 

Podkreślił, że odkrycie oraz komercjalizacja złóż gazu łupkowego zmniejszyło zainteresowanie USA rejonem Bliskiego Wschodu. – W tej sytuacji, w kontekście zagrożeń egzystencjalnych, Izrael zbliżył się do Rosji – nadmienił. 

Dodał, że „polityka zagraniczna Rosji jest funkcją polityki wewnętrznej. Cała sytuacja to jako element wojny informacyjnej, która ma podtrzymać fałszywą dumę - dumę z niesłusznych osiągnięć. W tym celu trzeba posługiwać się cyniczną polityką historyczną”.

Zdaniem Zybertowicza „Polska odrobiła lekcję z kryzysu polsko-izraelskiego sprzed kilku lat. Zarówno w mediach zagranicznych, jak i w wypowiedziach polityków i ambasadorów pokazano niezgodę wobec fałszywej polityki historycznej Rosji”.

Według Bartoszewskiego „to, że PAD nie pojechał do Jerozolimy, było absolutnie słuszne, nie było innego wyjścia".

– Istnieje konflikt w międzynarodowych organizacjach żydowskich. Mosze Kantor przejął Europejski Kongres Żydów, co się nie podoba panu Lauderowi, który jest szefem Światowego Kongresu Żydów. Ten konflikt nie wygasł – ocenił z kolei Adam Bielan.

Dodał, że impreza w Yad Vashem była organizowana za rosyjskie pieniądze i nie było możliwości, żeby organizatorzy tej imprezy dali głos prezydentowi Andrzejowi Dudzie.

Cała prasa międzynarodowa opisała oświadczenie premiera Morawieckiego. Putin tak wściekle nas atakuje m. in. dlatego, że po raz pierwszy PE tak jednoznacznie i wprost potępił pakt Stalin-Hitler – zaznaczył.

Kaleta stwierdził, że nieobecność i brak wypowiedzi polskiego prezydenta był lepszą wypowiedzią, niż to, co mogło się nam przydarzyć. Milczenie czasami jest krzykiem.

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze