Bielan o dylemacie Wielkiej Brytanii: Z jednej strony prowadzą twardą politykę, z drugiej Londyn żyje z pieniędzy rosyjskich oligarchów

Artykuł
Telewizja Republika

Gościem Katarzyny Gójskiej w programie "W Punkt" był wicemarszałek Senatu Adam Bielan z partii Porozumienie. – To będzie prawdopodobnie druga połowa kwietnia. Porozumienie już się zadeklarowało. Z 49 miast wojewódzkich, w znacznej większości będziemy mieli wspólnych kandydatów – mówił o ostatecznej decyzji ws. kandydatów z ramienia Zjednoczonej Prawicy.

Porozumienie również się zastanawia

–Obecnie jest trzech kandydatów. My mamy Zbigniewa Gryglasa. Marszałek Karczewski wycofał już swoją kandydaturę z prawyborów. Przeprowadzane są też badania opinii publicznej. Toczy się też żywa dyskusja wśród publiczności, komentatorów politycznych. Wciąż to bacznie obserwujemy. Michał Dworczyk pomagał Polakom na wschodnich kresach, w ostatnim czasie zrobił oszałamiającą karierę w parlamencie.  Znam też ministra Patryka Jakiego, widzę jego zalety. Pracował przy szeregu ważnych ustaw. Był też głównym pomysłodawcą komisji reprywatyzacyjnej. Postawił na swoim i okazało się, że miał rację – rozpoczął.

Kiedy ostateczna decyzja ws. kandydatów?

– To będzie prawdopodobnie druga połowa kwietnia. Porozumienie już się zadeklarowało. Z 49 miast wojewódzkich, w znacznej większości będziemy mieli wspólnych kandydatów. W drugiej turze na pewno się pojawią, to zależy też od lokalnych sytuacji. Mamy zgłoszone już kandydatury w Białymstoku, Chełmie. W tych, i wielu innych miastach, będzie wspólny kandydat Zjednoczonej Prawicy – wymieniał Bielan.

Próba zabójstwa Siergieja Skripala jego bliskich

– Warto dodać, że był to agent, który kiedyś został przechwycony przez Rosję. Zbieżność dat tego wydarzenia i zbliżających się wyborów nie są przypadkowe. Celowo ma to miejsce teraz. Chciano zastraszyć opozycję wobec prezydenta Putina. Uważam, że to sygnał wewnętrzny. Nie tylko dla opozycji, ale najbliższego otoczenia prezydenta. W taki sposób pokazuje, co się stanie z ludźmi, którzy go zdradzą. Brytyjczycy mają problem. Z jednej strony prowadzą twardą politykę, a z drugiej, Londyn żyje z pieniędzy rosyjskich oligarchów. To w Wielkiej Brytanii studiuje najwięcej dzieci rosyjskich potęg – przedstawił swój punkt widzenia.

Relacja Rosja - NATO

– To narusza pozycję brytyjskich służb specjalnych, którzy nie potrafili zapewnić bezpieczeństwa. Brytyjczycy są w trudnym położeniu. Pytanie jak z tego wyjdą. Już dziś wydalili 23 dyplomatów. To raczej standardowe działanie w takiej sytuacji. Co zrobią z panoszącymi się po Londynie rosyjskimi oligarchami? Muszą jeszcze wiele zrobić by uniezależnić się od rosyjskich wpływów – podkreślił wicemarszałek Senatu.

Echo sporu polsko-izraelskiego

– Atmosfera się uspokoiła. Czekamy nadal na oświadczenie TK. Spór z Polską nie jest najważniejszym tematem. Scena polityczna w Izraelu przypomina polską z lat '90. Dzieje się tam niezmiernie dużo. Tamtejsze społeczeństwo nie żyje tymi wydarzeniami aż tak jak my – podsumował gość.

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy