Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Białoruskie Ministerstwo Informacji ostrzega lokalne gazety. Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy obawia się prześladowań

zm 11:54 2 marca 2015
FLICKR.COM/ Art Crimes/CC BY-NC-ND 2.0
Niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAŻ) powiadomiło o fali ostrzeżeń Ministerstwa Informacji pod adresem prasy lokalnej, wiążąc to z listopadowymi wyborami prezydenta. Po dwóch ostrzeżeniach w ciągu roku sąd może zamknąć gazetę.

- Ministerstwo Informacji Białorusi wydało ostrzeżenia od razu szeregowi niezależnych wydań regionalnych. We wszystkich wypadkach ostrzeżenia dotyczą drobiazgów w wydaniach weekendowych. Redaktorzy zamierzają odwołać się do sądu – napisano na stronie internetowej BAŻ.

Media ofiarą prześladowań ze strony władz

BAŻ informuje, że ostrzeżono redakcje co najmniej trzech gazet. „Haziecie Słonimskiej” (obwód brzeski) zarzucono np., że w dwóch lutowych numerach nie podano nakładu. Stowarzyszenie podkreśla przy tym, że w wydaniach zamieszczonych w wersji pdf na stronie internetowej gazety widać, iż nakład figuruje już na pierwszej stronie.

Gazety „Intex-Press” z Baranowicz oraz „Hancawicki Czas” z Hancewicz (obie ukazują się w obwodzie brzeskim) ostrzeżono zaś za to, że zamiast pełnej nazwy kraju Republika Białoruś użyły skrótu RB. - Po pierwsze, nigdzie w ustawie o mediach nie napisano, że w druku nie wolno używać skrótów. (...) A po drugie, absolutna większość państwowych wydań regionalnych też korzysta z takich skrótów, albo w ogóle nie pisze "Republika Białoruś" w wydaniach weekendowych – podkreślił redaktor naczelny „Hancawickiego Czasu” Piotr Huzajeuski.

- Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy wiąże te ostrzeżenia ze zbliżającą się kampanią wyborczą, kiedy to media mogą po raz kolejny paść ofiarą prześladowań ze strony władz – podkreślono na stronie internetowej BAŻ. W listopadzie Ministerstwo Informacji po raz drugi w ciągu roku ostrzegło najważniejszą opozycyjną gazetę białoruską "Narodnaja Wola" za tekst znanej publicystki Swiatłany Kalinkiny.

W tym roku na Białorusi mają odbyć się wybory prezydenckie. Według szefowa Centralnej Komisji Wyborczej najbardziej prawdopodobnym terminem jest 15 listopada.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Najnowsze