Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Białoruś: To już 50. dzień protestów

D.Z. 15:23 27 września 2020
Swiatłana Cichanouska. Twitter Marat Nikandrov (@maratnikandrov)
Dziś 50. dzień protestów na Białorusi. W Mińsku odbywa się kolejna weekendowa demonstracja. Tym razem pod hasłem “narodowej inauguracji prawdziwej prezydent”. Podobne są organizowane w innych miastach Białorusi.

Jeszcze przed rozpoczęciem marszu doszło do pierwszych zatrzymań. Agencja Interfax informuje o 10 osobach. Z różnych miejsc Mińska pojawiają się nagrania o tym, że funkcjonariusze zatrzymują osoby zmierzające do centrum. Przeszukiwane są plecaki i konfiskowane biało – czerwono – białe flagi. Podobne działania są w także w innych miastach, gdzie podejmowane są próby organizacji demonstracji, na przykład w Mohylowie i w Grodnie. W tym ostatnim mieście zatrzymania miały brutalny charakter.

Milicja blokuje ulice i place. Zamykane są też poszczególne stacje metra w Mińsku w celu “uniknięcia sytuacji nadzwyczajnych”. Na ulicach stolicy widać wojskowe auta i wzmocnione siły milicji.

Według organizatorów dzisiejszych protestów, w wyborach 9 sierpnia zwyciężyła Swiatłana Cichanouska, a nie jak twierdzą władze Alaksandr Łukaszenka. Ich zdaniem, “cały cywilizowany świat” uznaje to zwycięstwo.

Tradycyjnie manifestujący mieli zacząć się zbierać o 14.00 czasu mińskiego (13.00 czasu warszawskiego) w centrum Mińska. Demonstranci mają przy sobie portrety Swiatłany Cichanouskiej, których jeszcze nie wyciągnęli ze względu na padający deszcz. Organizatorzy i uczestnicy apelują, aby władze zapewniły jej bezpieczny powrót na Białoruś i organizację uczciwych wyborów.

Do demonstrantów zwróciła się też sama Swiatłana Cichanouska.

– Dziś przypada 50. dzień naszego protestu i Białorusini znów wychodzą na ulice. Wychodzimy zatrzymać reżim i robimy to pokojową drogą – napisała.


Źródło: belsat.eu

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze