Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Białoruś szykanuje polską mniejszość. Nauczycielka i polonijny działacz aresztowani

ajg 16:32 12 marca 2021
Zbiórka harcerska w Brześciu z udziałem polskiego konsulahttps://www.facebook.com/Polska360.org
Funkcjonariusze białoruskich służb zatrzymali współzałożyciela szkoły Harcerskiej Szkoły Polskiej w ramach sprawy karnej o „rozpalanie nienawiści narodowej”. Chodzi o harcerską zbiórkę poświęconą żołnierzom wyklętym.

W czwartek rano milicja weszła do siedzib organizacji mniejszości polskiej w Brześciu – Brzeskiego Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych i podległej mu Polskiej Harcerskiej Szkoły Społecznej im. Romualda Traugutta. Władze Białorusi zarzucają harcerzom „heroizację przestępców wojennych” - poinformował portal belsat.eu.

Prokuratura w Brześciu wszczęła w środę sprawę z artykułu o „rozpalanie nienawiści rasowej, narodowej, religijnej lub socjalnej” po tym, jak 28 lutego w polskiej szkole odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Harcerska zbiórka przestępstwem

Według prokuratury w pomieszczeniu wynajętym przez Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych oraz polską szkołę zorganizowano „nielegalną imprezę masową” z udziałem osób niepełnoletnich i młodzieży.

– Ubrani w narodowe mundury polskiej organizacji harcerskiej młodzi ludzie wykonywali pieśni i czytali wiersze wysławiające przestępców wojennych, w tym Romualda Rajsa, znanego pod pseudonimem „Bury” – podała prokuratura.

Milicja wkroczyła do polskiej szkoły

W czwartek białoruska państwowa agencja informacyjna BiełTA powiadomiła o zatrzymaniu i umieszczeniu w areszcie tymczasowym jednego z założycieli placówki – 43-letniego mieszkańca Brześcia.

– Śledczy we współpracy z funkcjonariuszami Głównego Wydziału MSW ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji przeprowadzili przeszukanie w biurze organizacji i mieszkaniach jej pracowników. Skonfiskowali sprzęt biurowy, dokumenty i inne materiały, w tym plakaty i literaturę o działalności Romualna Rajsa. Śledczy i milicjanci prowadzą niezbędne działania – poinformował Komitet Śledczy.

Oskarżenia to świadectwo złej woli

Dyrektorka szkoły Anna Paniszewa opublikowała apel do białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego. Działaczka mniejszości polskiej nazwała oskarżenia „zmyślonymi” i uważa, że działania służb są prowokacją mającą na celu zniszczenie polskiej szkoły.

– Podczas wyjazdu służbowego dowiedziałam się, że nasza szkoła prowadzi – trudno mi to nawet wypowiedzieć – antypaństwową i antyludzką propagandę. Propagandę wrogości narodowej, propagandę wrogości religijnej. W głowie mi się nie mieści, jak wobec naszej szkoły można użyć takich słów. Mimo to rozpoczęto produkcję sprawy z artykułu 130 Kodeksu Karnego. Nie jestem prawniczką, ale wydaje mi się, że doszło tu do nieporozumienia, złej woli – powiedziała Paniszewa.

We wtorek za udział w harcerskiej zbiórce o opuszczenie Białorusi „poproszony został” brzeski konsul Jerzy Timofiejuk. W odpowiedzi polskie MSZ ogłosiło persona non grata białoruskiego dyplomatę. Zareagował na to białoruski resort dyplomacji – w czwartek przekazał ambasadzie, że konsul generalny w Grodnie Jarosław Książek i podległy mu konsul mają 48 godzin na opuszczenie kraju.
Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys nazwała decyzję białoruskich władz „kolejnym działaniem uderzającym w mniejszość polską na Białorusi”.

Dziś poinformowano też o zaginięciu dyrektorki Polskiej Szkoły w Brześciu na Białorusi Anny Paniszewej. Kobietę zatrzymano, gdy wracała z Polski – podał portal Tut.by.

Źródło: belsat.eu

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze