Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Białoruś bliżej Unii Europejskiej? Łukaszenka uwolnił więźniów politycznych

zm 19:54 22 sierpnia 2015
WIKIPEDIA/OKRAS/CC BY-SA 4.0
Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka uwolnił sześciu więźniów politycznych, w tym byłego kandydata na prezydenta Mikałaja Statkiewicza – poinformowała oficjalna państwowa agencja BiełTA.

Jak analizują dziennikarze białoruskich i zachodnich mediów, uwolnienie więźniów ma by znakiem dla Zachodu o chęci podjęcia współpracy. – Łukaszenka daje jasny sygnał Zachodowi, że chce poprawić wzajemne relacje – komentował sprawę dla serwisu abc NEWS ekspert Alexander Klaskovsky.

Względy humanitarne czy walka z kryzysem?

Mikałaj Statkiewicz był w 2010 roku kandydatem w wyborach prezydenckich. Po wyborach został zatrzymany i skazany na sześć lat więzienia za "organizowanie zamieszek". Białoruskie media otrzymały potwierdzenie informacji, że Statkiewicz wrócił w sobotę wieczorem do domu.

Pozostali uwolnieni więźniowie to Mikołaj Dziadok, Ihor Oliniewicz, Jewhen Waśkowicz, Artiom Prokopienko i Jurij Rubcow. Są to głównie aktywiści i przeciwnicy reżimu Łukaszenki. Media na razie nie potwierdziły ich uwolnienia.

Jak podaje agencja BiełTa, argumentując swoją decyzję Łukaszenka powiedział, że kieruje się "względami humanitarnymi". Media i eksperci doszukują się jednak w decyzji prezydenta względów bardziej praktycznych, wskazując na poważne kłopoty gospodarcze Białorusi, które może rozwiązać tylko poprawa kontaktów  z zachodnimi państwami.

Unia Europejska i Stany Zjednoczone nałożyły bowiem na Białoruś poważne sankcje, właśnie po wyborach prezydenckich w 2010 roku, kiedy władze brutalnie tłumiły pokojowe protesty.

Kilka dni temu podczas wizyty w mińskich Zakładach Ciągników Kołowych Aleksander Łukaszenka ostro skrytykował rosyjskie władze. – Rosja karze mnie za zmianę kursu na Zachód. Trzeba pokazywać jej prawdziwe oblicze, które wcale nie jest sojusznicze, lecz złośliwe – mówił białoruski prezydent.

Źródło: rferl.org, abcnews.go.com, belsat.eu, wprost.pl

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Najnowsze