Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Berlin: Uroczystości upamiętnienia 80. rocznicy pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz

AS 17:55 14 czerwca 2020
gov.pl
Dzisiaj w Berlinie odbył się uroczystości uczczenia pamięci pierwszego masowego transportu Polaków do KL Auschwitz. Uroczystość, której organizatorem był Międzynarodowy Komitet Oświęcimski, odbyła się w Berlinie na Steinplatz, przed Pomnikiem Ofiar Obozów Koncentracyjnych, wzniesionym po wojnie staraniem byłych więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych.

W uroczystościach wziął udział ambasador RP w Niemczech, prof. Andrzej Przyłębsk

– 14 czerwca 1940 r. to nie tylko symboliczny początek działania KL Auschwitz jako miejsca zagłady dla milionów polskich obywateli oraz obywateli wszystkich podbitych przez Niemiecką Trzecią Rzeszę krajów, ale również tragedia dla wielu narodów; przede wszystkim dla Polaków i Polski, która straciła w KL Auschwitz-Birkenau i innych obozach koncentracyjnych miliony obywateli, dla narodu żydowskiego, gdyż zdecydowana większość ofiar KL Auschwitz-Birkenau, ponad milion, to Żydzi z Polski, Węgier, Francji, Holandii, Grecji i innych podbitych i okupowanych krajów Europy, a także z Niemiec. Data 14. czerwca stanowi również tragedię dla Niemiec, które od tego momentu po wieczność muszą się mierzyć z odpowiedzialnością za największą tragedię w dziejach ludzkości - powiedział polski ambasador. 

Prof. Przyłębski przypomniał również o jednym z największych polskich bohaterów – rotmistrzu Witoldzie Pileckim i przygotowanym przez niego raporcie, dokumentującym ogromne zbrodnie, które dokonywały się w Auschwitz. Ambasador przypomniał przy tym o otwartym w ubiegłym roku w Berlinie oddziale Instytutu Pileckiego, którego siedziba mieści się w pobliżu Bramy Brandenburskiej i zachęcał niemieckich polityków i mieszkańców Berlina do odwiedzenia tego miejsca.

Na zakończenie swojego przemówienia wyraził swoje zadowolenie z powodu szansy na powstanie w centrum niemieckiej stolicy godnego upamiętnienia polskich ofiar II wojny światowej w postaci pomnika i centrum dokumentacji. Ambasador wspomniał, że zabiegał o to od samego początku swojej misji dyplomatycznej w Republice Federalnej Niemiec.

Polski ambasador złożył również kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Obozów Koncentracyjnych, pod którym w tym dniu zostały wyłożone tablice z nazwiskami wszystkich polskich ofiar masowego transportu do KL Auschwitz.

Źródło: gov.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze