Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Berlin broni gazociągu, poprzez który Rosja osiąga swoje strategiczne cele. "Financial Times" – to pułapka, którą Niemcy sami na siebie zastawili

PR 14:15 6 grudnia 2018
twitter
W Financial Times ukazał się w artykuł, który wskazuje, że Niemcy budując Nord Stream 2 wpadki w pułapkę, która sami stworzyli.

 

Autor artykułu w Financial Times wskazał, że sytuacja na Morzu Azowskim ukazął sprzeczność niemieckiej polityki zagranicznej.

Gazociąg Nord Stream 2, omijający Ukrainę i Polskę, budowany jest przez wspieraną przez Kreml grupę gazową Gazprom i współfinansowany przez konsorcjum niemieckich, francuskich, anglo-holenderskich i austriackich przedsiębiorstw naftowych i gazowych. Politycznie jednak, jest w pełni własnością Berlina – wskazuje „FT”.

Autor zastanawia się, czy Niemcy są w stanie być odpowiedzialnym liderem Europy. Wskazuje, że przeciwników inwestycji jest wielu – od Ukrainy, która straci zyski, poprzez USA i Europę Wschodnią po obawiające się: Francję oraz Wielką Brytanię i Kanadę.

Nic nie zmieniają jednak nawet listy rodzimych polityków do Angeli Merkel z prośbami o przerwanie budowy.

- Wszystko to zachęca do pytania: dlaczego niemiecki rząd nadal broni Nord Stream 2 - pyta autor artykułu.

Wskazał, że Berlin wpadł we własną pułapkę z której teraz, nie może się wyrwać.

- Odwrócenie pozwoleń (na budowę NS2) ze względów bezpieczeństwa narodowego oznaczałoby poniesienie strat o charakterze represyjnym. Pani Merkel zauważyła, że ​​Niemcy mogą również grać w grę przymusową, ograniczając napływ gazu. Ale to nadal pozostawi Ukrainę na łasce Kremla. Pozostają dwie możliwości. Berlin może poddać się sankcjom USA, lub może przestać blokować wysiłki Komisji Europejskiej w zakresie stosowania unijnych reguł konkurencji. Oba są nieprzyjemne. Gotowy Nord Stream 2, omijając Ukrainę, usuwa najsilniejszy środek odstraszania od dalszej agresji Moskwy na Kijów. To fatalnie podkopuje europejską spójność i wiarygodność Niemiec jako godnego zaufania sąsiada – wskazano w artykule.

Źródło: ft.com, media

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze