Będą podwyżki dla służb mundurowych? Minister Brudziński przedstawił konkretną propozycję

Artykuł
Telewizja Republika

Szef MSWiA deklaruje więcej pieniędzy na podwyżki dla policjantów, strażaków oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej. Minister Joachim Brudziński zaproponował stronie związkowej dodatkowe 253 złotych podwyżki od 1 lipca przyszłego roku dla każdego funkcjonariusza.

Minister Brudziński poinformował o tym w liście otwartym, jaki skierował do pracowników służb mundurowych podległych pod MSWiA. W piśmie czytamy też, że niezależnie od dodatkowych pieniędzy funkcjonariusze dostaną od 1 stycznia 2019 roku obiecane - w ramach modernizacji - średnio 309 złotych podwyżki. Oznacza to - jak napisał minister Joachim Brudziński - że w lipcu przyszłego roku policjanci, strażacy i funkcjonariusze Straży Granicznej będą zarabiać średnio o 1100 złotych więcej w porównaniu do roku 2015. 

Szef MSWiA zaproponował też zmiany w sposobie rozliczania nadgodzin. Do tej pory tylko strażacy mogli liczyć na na płatne nadgodzinyi ttylko do 60 procent. Minister spraw wewnętrznych proponuje, żeby od 1 lipca 2019 roku nadgodziny były płatne w 100 procentach dla wszystkich podległych pod resort spraw wewnętrznych służb.

Zmiany mają wejść także w sposobie rozliczania zwolnień lekarskich. Pełnopłatne L4 ma obowiązywać osoby z tak zwanej "pierwszej linii". W ciągu roku w 100 procentach płatne byłoby 30 dni choroby. W przypadku dłuższego zwolnienia 80 procent. Minister Joachim Brudziński zaproponował też zmiany w emeryturach mundurowych. Od 2013 roku obowiązuje zasada przechodzenia na emeryturę po 25 latach służby i ukończeniu 55 roku z życia. Szef MSWiA chce zrezygnować z wymogu ukończenia 55 lat.

"Te dobre propozycje czekają teraz na waszą akceptację. Wierzę, że osiągniemy porozumienie, bo mamy wspólny cel - zapewnienie wam jak najlepszych warunków służby." - napisał minister Joachim Brudziński zwracając się do funkcjonariuszy i związkowców. Opisane przez szefa MSWiA w liście propozycje zostały przedstawione w trakcie ubiegłotygodniowego spotkania ze stroną związkową.

Źródło: IAR

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy