Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Beata Szydło wybrała pełnomocnika ds. budowy Centralnego Portu Lotniczego

ds 18:37 30 kwietnia 2017
Telewizja Republika
Polska premier utworzyła w swojej kancelarii nowe stanowisko. Pełnomocnik rządu ma się zająć budową Centralnego Portu Lotniczego, który stał się dla Prawa i Sprawiedliwości jedną ze sztandarowych inwestycji.

Niewiadomo jeszcze kto stanie na stanowisku nowo powołanego urzędnika ale rozporządzenie Beaty Szydło, które opublikowano dziś w Dzienniku Ustaw, określa obowiązki nowego ministra.

Minister ds. lotniska będzie urzędnikiem Kancelarii Premiera w randze sekretarza stanu. Ma też ściśle współpracować z Polskim Funduszem Rozwoju, który z kolei podlega Mateuszowi Morawieckiemu. Także z kierowanego mu Ministerstwa Rozwoju mają pochodzić środki na działanie pełnomocnika.

Nowy hub lotniczy ma się znajdować między Łodzią a Warszawą. Inwestycja mogłaby oznaczać brak rozbudowy lotnisk lokalnych i przejęcie pasażerów Okęcia. Budowa Centralnego Portu Lotniczego miałaby kosztować 23 – 30 mld zł i potrwać do 11 lat. 

Wstępną lokalizacją są okolice Mszczonowa, w pobliżu granicy województwa mazowieckiego i łódzkiego. Miejscowość ta położona jest w bliskiej okolicy autostrady A2, drogi ekspresowej S8 i magistrali kolejowej. Przepustowość miałaby wynosić nawet kilkadziesiąt milionów pasażerów rocznie.

Budowa nowego portu lotniczego miałaby wiązać się z dalszym rozwojem Polskich Linii Lotniczych LOT i z przewidywalnym wyczerpaniem się przepustowości Okęcia, która nie może zostać już bardziej rozbudowane.

Pojawiają się pogłoski, że tereny na których obecnie mieści się lotnisko mogłyby zostać sprzedane pod zabudowę mieszkaniową, a zysk miałby w części sfinansować budowę nowego lotniska.

 

Źródło: wp.pl, telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze