Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Beata Szydło: Rząd podejmie starania, by ocalić pomnik od ocenzurowania. Zaproponujemy przeniesienie go do Polski

am 20:55 28 października 2017
telewizjarepublika.pl
Reakcja premier Beaty Szydło dotycząca pomnika Jana Pawła II we Francji wywołała niemałe poruszenie. Statua ma być pozbawiona krzyża. – Rząd podejmie starania, by ocalić pomnik od ocenzurowania. Zaproponujemy przeniesienie go do Polski - powiedziała szefowa polskiego rządu.

Mowa o pomniku Jana Pawła II w gminie Ploermel w Bretanii. Decyzją Rady Stanu (najwyższego organu sądownictwa administracyjnego we Francji), z posągu ma zniknąć krzyż.

– Jan Paweł II mówił, że historia uczy, że demokracja bez wartości przemienia się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm. Nasz wielki Polak, wielki Europejczyk jest symbolem chrześcijańskiej, zjednoczonej Europy. Dyktat politycznej poprawności - laicyzacji państwa - wprowadza miejsce dla wartości, które są nam obce kulturowo, które prowadzą do sterroryzowania codziennego życia Europejczyków - skomentowała pani premier.

– Polski rząd podejmie starania, by pomnik naszego rodaka ocalić od ocenzurowania i zaproponujemy, aby przenieść go do Polski, o ile będzie zgoda francuskich władz i społeczności lokalnej - zapowiedziała.

– Pomnik stoi tam od 2006 roku i od samego początku wzbudzał kontrowersje - podaje dziennik "Le Figaro". Przedmiotem spornym nie była jednak sama sylwetka świętego, a towarzyszący mu krzyż.

Postanowienie Rady Stanu jest ostateczne i nie podlega zaskarżeniu na mocy ustawy o rozdziale Kościoła od państwa z 1905 roku.

Władze Ploermel mają sześć miesięcy na usunięcie krzyża. W przeciwnym wypadku całokształt będzie musiał zniknąć z przestrzeni publicznej.

Twórcą pomnika jest rzeźbiarz Zurab Cereteli. Statua, jako całość, podlega ochronie własności intelektualnej autora.

Źródło: wiadomosci.wp.pl

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Najnowsze