Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Batalii o Izbę Dyscyplinarną SN ciąg dalszy... Mitera przekonuje: status sędziów Izby Dyscyplinarnej SN jest niezależny

am 18:19 8 kwietnia 2019
Wikimedia Commons
– Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa status sędziów Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego jest niezależny – wskazał rzecznik prasowy KRS Maciej Mitera. Dodał, że podczas wyboru sędziów Izby Dyscyplinarnej, nie naruszono ich niezawisłości.

– KRS prezentuje pogląd, że procedura nominacyjna, która miała miejsce, nie dotyczy statusu Izby Dyscyplinarnej. Proszę zwrócić uwagę, że związek sędziów, którzy zostali nominowani przez głowę państwa, skończył się wraz z powołaniem przez pana prezydenta i nie ma żadnego związku. Status tych sędziów jest niezależny. Jako KRS tylko przedstawialiśmy kandydatury – powiedział Mitera. 

Chodzi o postępowanie toczące się przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, ws. pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego. Dotyczą one zdolności Rady do wykonywania konstytucyjnego zadania stania na straży niezależności sądów.

W marcu br. w TSUE odbyła się rozprawa w tej sprawie. Starły się dwa poglądy. Przedstawiciele polskich władz przekonywali, że KRS to organ niezależny, a wybrany przez KRS skład Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego jest niezawisły. Innego zdania są pełnomocnicy prezentujący stanowisko Sądu Najwyższego.

23 maja br. zapadnie opinia w sprawie, wydana przez rzecznika generalnego TSUE. To rozpocznie proces orzeczenia, które w ostatecznej formie zapadnie pod koniec czerwca lub w lipcu.

Źródło: IAR, tvp.info

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - HANNA SHEN, EWA ISZORO - NIE MOŻNA WIERZYĆ CHIŃSKIM DANYM NA TEMAT EPIDEMII
Wczytuję komentarze...
Najnowsze