Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Baltic Pipe ważny dla bezpieczeństwa energetycznego Unii. KE wspiera nasz projekt ogromną dotacją

7:48 25 stycznia 2019
twitter
Prawie 215 mln euro z budżetu UE zostanie zainwestowane w budowę gazociągu Baltic Pipe, łączącego Polskę z Danią. – Wsparcie Baltic Pipe przez Komisję Europejską to znak jakości projektu – uważa ekspert Wojciech Jakóbik. Według KE rurociąg ten będzie miał kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa dostaw gazu i integracji rynku w regionie.

 

 W ramach instrumentu „Łącząc Europę” kluczowe europejskie projekty w zakresie infrastruktury energetycznej otrzymają z budżetu Unii Europejskiej dofinansowanie w wysokości blisko 800 mln euro. Z tej kwoty prawie 215 mln zostanie zainwestowane w budowę Baltic Pipe.

Na zaprezentowanym przez Komisję Europejską wykazie znalazło się 14 projektów: siedem dotyczących energii elektrycznej, dwa związane z inteligentnymi sieciami, dwa z zakresu transportu transgranicznego CO2 i trzy gazowe, m.in. duńsko-polski projekt Baltic Pipe. KE oceniło, że rurociąg ten będzie miał kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa dostaw i integracji rynku w regionie. Lista została zatwierdzona przez kraje członkowskie.


– Wsparcie Baltic Pipe przez Komisję Europejską to znak jakości projektu, który bez przeszkód zmierza ku realizacji – mówi „Codziennej” Wojciech Jakóbik, analityk sektora energetycznego.

Decyzja była spodziewana, bo gazociąg znalazł się na liście projektów priorytetowych UE, a więc ważnych dla bezpieczeństwa energetycznego całej Wspólnoty.

Dotacja została przyznana spółce Gaz-System, będącej inwestorem polskiej części projektu. Uzyskane środki zostaną przeznaczone na realizację prac budowlanych na morskiej i lądowej części tej strategicznej inwestycji.

– Uzyskane po raz czwarty dofinansowanie dla Baltic Pipe świadczy o stałym dużym poparciu Komisji Europejskiej dla tego projektu. Tak wysokie wsparcie niewątpliwie ma pozytywny wpływ na realizację gazociągu – podkreśla minister energii Krzysztof Tchórzewski.

– Termin oddania gazociągu do użytkowania pozostaje niezagrożony. Naszym celem jest obecnie uzyskanie wszystkich pozwoleń w terminie pozwalającym na rozpoczęcie prac budowlanych zgodnie z harmonogramem, czyli w 2020 r. – dodaje szef resortu.

 

Czytaj więcej w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie".

Źródło: Paweł Woźniak / Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Najnowsze