Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Awaria oczyszczalni "Czajka". Ogromne wydatki MPWiK na naprawę i budowę nowego kolektora

JK 9:50 17 grudnia 2020
Miejsce prac nad przewiertem pod Wisłą pod nowy kolektor do przesyłu ścieków.PAP/Leszek Szymański
Od początku awarii systemu przesyłającego ścieki, do której doszło pod koniec sierpnia, MPWiK wydało na budowę bypassa oraz nowego kolektora ponad 64 mln zł netto – poinformowała PAP stołeczna spółka wodno-kanalizacyjna.

"W związku z realizacją przedsięwzięć, których zadaniem było zapewnienie bezpiecznego transferu ścieków do "Czajki", spółka zawarła stosowne umowy na usługi, dostawy i roboty budowlane na łączną wartość ok. 64,2 mln zł netto" – czytamy w odpowiedzi MPWiK na pytania PAP dotyczące dotychczasowych wydatków na ten cel.

W środę wojsko zdemontowało most pontonowy na Wiśle, na którym ułożone były dwie nitki rurociągu tymczasowego doprowadzającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka".

Nowy układ przesyłowy

W ubiegłą niedzielę wieczorem Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji przełączyło przepływ ścieków z tymczasowego układu przesyłowego ułożonego na moście pontonowym do nowego, wydrążonego pod Wisłą rurociągu alternatywnego układu przesyłowego.

 

Obecnie MPWiK przystępuje do kolejnej fazy inwestycji, czyli ułożenia kolejnego rurociągu pod dnem Wisły. Całość ma być zakończona w 2022 r.

Błędy w konstrukcji

Zastrzeżenia odnośnie do budowy nowego układu przesyłowego zgłosiły Wody Polskie (WP). Według nich pod znakiem zapytania stoi wydajność przesyłu nowego rurociągu.

- Zastosowano stalowy kolektor o średnicy 1200 mm gwarantujący przepływ teoretycznie do 3,5 m/s. Jednak w związku z zawartością w ściekach znacznych ilości frakcji mineralnych oraz części stałych obliczeniowy parametr maksymalnej przepustowości 3,5 m/s jest według naszych doświadczeń, nieosiągalny – wyjaśnił prezes Wód Przemysław Daca.

Ponadto w ocenie WP w związku z tym, że rurociąg został wykonany metodą przewiertu, może dojść do uszkodzenia wałów przeciwpowodziowych.

Nieczystości w Wiśle

Do awarii układu przesyłowego transportującego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do położonej po prawej stronie Wisły oczyszczalni "Czajka" doszło 29 sierpnia.

Od tego czasu do 27 października MPWiK zrzuciło do Wisły – według Wód Polskich – ponad 10 mln metrów sześciennych nieoczyszczonych ścieków. 

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze