Austriackie ultimatum wobec Brukseli. Wiedeń chce więcej szczepionek, niż wynika to z rozdzielnika

Artykuł
Szczepienie preparatem Pfizer-BioNTech
PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA

Rząd Austrii ma grozić zablokowaniem unijnego zakupu dodatkowych 100 mln dawek szczepionek Pfizer-BioNTech, jeśli kraj nie dostanie większej części z nich — podał we wtorek portal Politico Europe. Tempo szczepień w Austrii jest szybsze niż unijna średnia.

Jak podaje portal, najnowszy ruch Wiednia jest kolejną eskalacją w walce austriackiego kanclerza Sebastiana Kurza o większą liczbę szczepionek dla swojego kraju, niż by to wynikało z unijnego rozdzielnika opartego o liczbę ludności.

Swoje ultimatum przedstawiciel Wiednia miał postawić w ubiegły piątek podczas dyskusji nt. szczepień. Groźba Austrii ma dotyczyć drugiej umowy UE z koncernami Pfizer i BioNTech dotyczącej zakupu 100 mln dawek, w dodatku do 500 mln zamówionych wcześniej. Firmy zapowiedziały, że 10 mln z tej puli trafi do Europy przed końcem czerwca. Choć główna pula nadal będzie rozdysponowana na podstawie liczby ludności, dodatkowe szczepionki mogą w większej części trafić do krajów bardziej potrzebujących.

Oburzenie w Brukseli

Ruch Wiednia miał oburzyć unijnych dyplomatów. Choć szef austriackiego rządu początkowo argumentował, że większa część dodatkowych dawek powinna trafić do krajów, gdzie szczepienia postępują wolniej, a sytuacja epidemiczna jest gorsza niż w reszcie krajów (chodzi np. o Bułgarię i Łotwę), Austria do tej grupy już nie należy. W ostatnim czasie w kraju tempo szczepień znacznie przyspieszyło, wobec czego Austria zaszczepiła dotąd więcej swoich obywateli, niż wynosi średnia unijna. Także liczba zakażeń jest poniżej średniej w UE.

- To pokazuje, że Kurz jest w stanie zaryzykować życie 50 mln Europejczyków, by dostać to, czego nawet nie potrzebuje — powiedział jeden z dyplomatów cytowanych przez Politico.

KE: działania Austrii są bezpodstawne

Pytany o sprawę przez portal przedstawiciel Wiednia nie zaprzeczył doniesieniom o groźbie zablokowania zakupu szczepionek. Dodał jednak, że austriackie wysiłki wspierane są przez Czechy, Słowenię, Chorwację, Łotwę i Bułgarię.

- Austria liczy na szybkie rozwiązanie tego problemu, by Komisja mogła ruszyć naprzód z umową na dodatkowe dawki Pfizera — oświadczył przedstawiciel rządu.

Komisja Europejska jak dotąd stoi na stanowisku, że Austria nie ma podstaw prawnych do zablokowania zakupu, bo wcześniej zaaprobowała już większe zamówienie od Pfizera i BioNTechu, a także szerszą unijną strategię szczepień.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy