Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Austria wynagrodzi ofiary nazizmu? Przegłosowano specjalną ustawę

9:41 23 września 2019
fotografia ilustracyjnapixabay
Potomkowie ofiar nazizmu, które musiały zbiec z Austrii przyłączonej w 1938 r. do III Rzeszy, a także osoby ocalone z obozów koncentracyjnych będą mogły ubiegać się o obywatelstwo austriackie. Jest to możliwe dzięki ustawie przegłosowanej w ub. tygodniu przez parlament Austrii.

W czwartek parlamentarzyści austriaccy zdecydowaną większością przyjęli projekt ustawy zaproponowany jeszcze przez rząd Sebastiana Kurza, który upadł na skutek skandalu korupcyjnego w maju br.


Według nowego prawa przyjętego przez austriacki parlament dzieci, wnuki oraz prawnuki osób, które uciekły z Austrii będącej od marca 1938 r. częścią hitlerowskiej III Rzeszy, będą mogły starać się o austriackie obywatelstwo. Rozszerzono ponadto definicję ofiar nazistów na te osoby, które zdecydowały się opuścić Austrię do 10 lat po zakończeniu II wojny światowej. Dzięki temu rodziny osób, które były internowane w obozach koncentracyjnych i nie opuściły ich natychmiast po zakończeniu wojny, będą mogły starać się o obywatelstwo. Ustawa obejmuje ponadto obywateli innych państw, które wcześniej wchodziły w skład imperium Austriacko-Węgierskiego.

Do tej pory jedynie osoby ocalałe z Holocaustu mogły uzyskać obywatelstwo austriackie.

 

Czytaj więcej w poniedziałkowej "Gazecie Polskiej Codziennie".

 

Czytaj także:

Albania liczy straty po silnym trzęsieniu ziemi. Przerażeni mieszkańcy w popłochu uciekali na ulice [ZOBACZ]

Źródło: Paweł Kryszczak / Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - R. GROMADZKI - W. GADOWSKI - "UCIECZKA OD WOLNOŚCI"
Wczytuję komentarze...
Najnowsze