Atak huraganu Eta w Ameryce Środkowej. "Wzywamy do pomocy społeczność międzynarodową"

Artykuł
Huragan Eta sieje spustoszenie w Ameryce Środkowej
Ulrik Wiid/Twitter

Huragan Eta zbiera żniwo. Jej ulewne deszcze zniszczyły już nadszarpniętą przez pandemię gospodarkę Hondurasu.

Wkrótce po tym, jak prezydent Hondurasu Juan Orlando Hernández poprosił sąsiednią Gwatemalę o pomoc w ratowaniu mieszkańców uwięzionych w pobliżu wspólnej granicy, jej prezydent Alejandro Giammattei powiedział, że z kolei w jego kraju zginęło co najmniej 50 osób. Gwatemalska narodowa agencja kryzysowa stwierdziła później, że tylko w San Cristobal Verapaz zaginęło co najmniej 50 osób.

Amerykańskie Narodowe Centrum Huraganów przewidziało, że części Nikaragui i Hondurasu mogą spaść od 380 do 635 milimetrów deszczu.

Trwające tydzień ulewy zniszczyły uprawy, zerwały mosty i zalały domy w całej Ameryce Środkowej. Huragan Eta przybył we wtorek po południu w północno-wschodniej Nikaragui.

62-letnia Marta Julia Portillo, która wypowiedziała się dla abcnews.com powiedziała, że uciekła ze swoją rodziną z San Pedro Sula przed świtem w czwartek:

- Nie wiemy, gdzie się udać, bo nie mamy gdzie się schronić - powiedziała. Jej syn, który został w domu rodzinnym, powiedział jej, że woda jest na trzecim piętrze.

Minister spraw zagranicznych Hondurasu Lisandro Rosales poinformował za pośrednictwem Twittera, że "zniszczenie, które zostawia nam Eta, jest ogromne, a finanse publiczne są w krytycznym momencie z powodu COVID-19, wzywamy społeczność międzynarodową do przyspieszenia procesu odbudowy i rekonstrukcji".

Obserwatorzy już teraz przewidują, że spustoszenie wywołane przez Eta będzie wywierać presję, aby mieszkańcy migrowali z krajów, które już teraz są jednymi z głównych wysyłających migrantów do granicy Stanów Zjednoczonych w ostatnich latach.

To dlatego, że to, co zostało z Ety, nadal ma spin, co jest trudne do zabicia, a to powinno pomóc jej zreformować, powiedział huragan NOAA i klimatolog Jim Kossin.

Przewidywania synoptyków wskazują, że huragan skieruje na Kubę, ale może przez jakiś czas wędrować po okolicy.

- Wiatry nie będą problemem. Problemem będą deszcze - powiedział badacz huraganu z Colorado State University Phil Klotzbach.

Źródło: abcnews.com

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy