Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Armstrong: wizyta wiceprezydenta USA to uznanie naszego sojuszu z Polską, z krajem bohaterów

K.B. 20:10 5 września 2019
Telewizja Republika
Gościem red. Krystiana Kaźmierczyka w programie Oddaję Państwu Głos był radca ds. ekonomicznych ambasady USA John Armstrong – Bardzo pozytywnie oceniam wizytę wiceprezydenta USA w Polsce. Oczywiście ze względu na huragan prezydent Donald Trump nie mógł przyjechać, ale jest to oczywiste, ponieważ sprawy krajowe powinny być najważniejsze. Dlatego też w naszej konstytucji mamy wiceprezydenta i ta wizyta jest znacząca, bo jest to uznanie naszego sojuszu z Polską, ale też uznanie, tak jak pięknie powiedział Pence bohaterstwa polskiego, tego że Polska jest krajem bohaterów- powiedział Armstrong.

– Chciałbym zwrócić uwagę na to, że w tym samy czasie, chociaż nie było przy tym takiego rozgłosu, był również nasz sekretarz energii USA Rick Perry, to była już jego druga wizyta w Polsce. Podpisano wówczas trójstronne memorandum między Polską, Ukrainą i Stanami Zjednoczonymi, co do dostawy gazu na Ukrainę. To jest znaczące, bo oczywiście wiemy, że nie tylko Polska stoi w obliczu zagrożenia energetycznego ze wschodu ale i Ukraina nawet bardziej. Dlatego współpraca w tej sprawie jest ważna. Podkreśliłbym też to, że odbyło się drugie posiedzenie dialogu strategicznego ws. energii między Polską a USA. Pierwsze było w tym roku w marcu w Houston, a drugie 31 sierpnia. Jeżeli chodzi o sprawy ekonomiczne to najbardziej znaczące było podpisanie wspólnej deklaracji przez wiceprezydenta Pence'a i premiera Mateusza Morawieckiego ws. sieci 5G - podkreślił.

– Sprzęt wojskowy mamy najlepszy na świecie więc nie dziwię się, że Polska kupuje ten sprzęt. Oczywiście jest mowa o myśliwcu F-35 i o innych sprzętach, ale ja zwróciłbym uwagę na inną rzecz, wojsko- wojskiem, ale obroty handlowe utrzymują się na rekordowym poziomie i w zeszłym roku i w tym roku. Wymiana handlowa z zeszłym roku wzrosła o 13%, Polska strona miała lepszy wynik niż my, a w tym roku dalej jest około 10% dla Polski, a dla nas to około 3%- powiedział Armstrong.

– Z racji swojego stanowiska w ambasadzie amerykańskiej wiem o różnych inwestycjach, które są w trakcie rozmów lub mają być niedługo ogłoszone i muszę powiedzieć jedną rzecz; najwięcej inwestycji jest z firm, które są już tutaj na polskim rynku i przekonały się, że Polska jest dobrym miejscem dla inwestycji. Chciałbym podkreślić, że dla inwestora ważna jest przejrzystość i otwartość, że wiadomo jak system działa, jakie są zasady gry, że kiedy są zmiany jest to konsultowane, a nie wyskakują z dnia na dzień- podkreślił radca ambasady USA. 

 

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Jan Paweł II - O Solidarności
Wczytuję komentarze...
Najnowsze