Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Arłukowicz ma być szefem komisji PE ds. walki z rakiem

JK 16:48 16 września 2020
Bartosz Arłukowicz w Sejmie.PAP/Tomasz Gzell
Europoseł PO Bartosz Arłukowicz został kandydatem Europejskiej Partii Ludowej (EPL) na przewodniczącego komisji specjalnej Parlamentu Europejskiego ds. walki z rakiem - poinformowali w środę w Brukseli politycy tego ugrupowania. - Jeżeli nic nie ulegnie zmianie, a raczej nie ulegnie, to przejmujemy stery speckomisji onkologicznej w PE - powiedział dziennikarzom w Brukseli Arłukowicz. - Taka komisja to wielkie wydarzenie w PE dlatego, że po raz pierwszy zajmiemy się stricte tematem raka i onkologii".

Już wcześniej w efekcie uzgodnień między parlamentarnymi frakcjami ustalono, że stanowisko przewodniczącego komisji przypadnie chadekom.

Bartosz Arłukowicz zaznaczył, że 1,3 mln ludzi rocznie w Europie umiera na raka i jest to wyzwanie, które stoi przed politykami nie tylko krajowymi, ale też europejskimi.

"Chcemy stworzyć zarys standardów, żeby wszyscy pacjenci, w całej Europie, mieli równy dostęp do wiedzy medycznej, do innowacyjnych leków, do nowoczesnych sposobów terapii" - opisywał swoją wizję prac komisji polityk.

Szef delegacji PO w europarlamencie Andrzej Halicki mówił, że Platforma wywiązuje się z obietnic, że będzie miała przedstawicieli na różnych szczeblach kierownictwa PE i grupy politycznej. Przypomniał, że Ewa Kopacz jest wiceszefową PE, Jan Olbrycht jest wiceprzewodniczącym frakcji EPL, a teraz PO będzie miała swojego szefa komisji w PE.

Poza Arłukowiczem w komisji znajdzie się europosłanka PO Ewa Kopacz oraz Adam Jarubas z PSL.

"W Polsce 25 proc. zgonów spowodowane jest chorobami nowotworowymi. Chcieliśmy, żeby Europejczycy mieszkający w Europie Środkowo-Wschodniej, jak i ci z Zachodu, mieli dostęp do najnowszych technologii, najnowszych leków. Żeby mieli jednakowe szanse na wyzdrowienie" - podkreślała była premier.

Każdy kraj europejski sam ustala swój budżet na ochronę zdrowia oraz procedury, które finansuje. W bardziej zamożnych państwach chorzy mogą liczyć na nowocześniejsze terapie.

"Mamy świadomość, że ochrona zdrowia jest kompetencją państw członkowskich, ale interwencja w obszarze tak wielkiego wyzwania, jakim jest walka z rakiem (...) jest zadaniem, które trzeba podjąć w skali Europy" - przekonywał Jarubas.

Komisja ds. walki z rakiem ma zacząć prace w przyszłym tygodniu i wówczas dojdzie do formalnych wyborów ws. jej prezydium. O jej powołaniu PE zdecydował w czerwcu. Komisja ma 12-miesięczny mandat, który może być przedłużony.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze