Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Arciszewska-Mielewczyk: Koledzy z PO uruchamiają wszelkie możliwe znajomości, aby w oparciu o pomówienia i plotki, skompromitować Polskę

lml 21:19 10 lutego 2016
Dorota Arciszewska-Mielewczyk, PiSTelewizja Republika
– Komisja Wenecka nie wydaje wyroków. Są to decyzje różnych europejskich prawników, po zasięgnięciu oceny polskich prawników. A dobierał ich (polskich prawników - red.) profesor Rzepliński, który mógł zrobić to w sposób świadomy – powiedziała w "Wolnych Głosach" na antenie Telewizji Republika, posłanka PiS, Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

Gośćmi wieczornego pasma TV Republika byli Dorota Arciszewska-Mielewczyk z PiS, Magdalena Błeńska z Kukiz'15 i Marcin Święcicki z PO.

Posłanka ugrupowania Kukiz'15 powiedziała, że "konstytucję należy zmieniać w dużo większym zakresie". – Liczę na to, że pozostała część Sejmu zechce napisać konstytucję w sposób bardziej rzetelny  – dodała. 

Goście Antoniego Trzmiela dyskutowali także o sytuacji z Trybunałem Konstytucyjnym. Marcin Święcicki stwierdził, że posłowie PO popełnili błąd wybierając dwójkę sędziów za dużo. – Ale swój błąd naprawiliśmy – podkreślił. – Błąd popełnił też prezydent, zaprzysięgając sędziów w nocy – dodał. W jego ocenie "sędziami TK mają być wybitni prawnicy".

Do kwestii związanych z wyborem sędziów TK odniosła się także posłanka ugrupowania Pawła Kukiza. – Nowelizacja konstytucji dotyczy samego jej meritum. Chcemy, aby sędziowie TK nie byli tak upolitycznieni jak są teraz. Konstytucja ma wadliwe zapisy co do TK.  Trybunał nie może orzekać sam we własnej sprawie – powiedziała Błeńska.

Z kolei posłanka PiS, Dorota Arciszewska-Mielewczyk, zachęciła do "dyskusji na temat dużej zmiany konstytucji". – Platforma Obywatelska napisała niekonstytucyjną ustawę. Uchwały Sejmu były wadliwe, zaś konstytucja nie mówi o wyborze sędziów. Trybunał Konstytucyjny pod względem prawnym może pracować. PO zastosowała polityczny chwyt, nie godząc się, nie dyskutując merytorycznie, nie pozwala na podjecie uchwały o TK – dodała.

Odnosząc się do opinii jaką Komisja Wenecka ma wydać w sprawie Polski, posłanka PiS przypomniała, że "Komisja Wenecka nie wydaje wyroków". – Są to decyzje różnych europejskich prawników, po zasięgnięciu oceny polskich prawników. A dobierał ich (polskich prawników - red.) profesor Rzepliński, który mógł zrobić to w sposób świadomy – powiedziała Arciszewska-Mielewczyk.

Poseł PO podkreślił zaś, że "Trybunał Konstytucyjny nie zakwestionował ustawy, którą uchwaliła Platforma Obywatelska". – Zrobiliście to z pełną premedytacją. Napisaliście niekonstytucyjną ustawę. Konstytucja nie mówi o tym, jak wybierać sędziów – zripostowała jego stanowisko posłanka PiS.

Na pytanie Antoniego Trzmiela, co w sytuacji, jeśli Komisja Wenecka orzeknie, że PiS postąpił właściwie co do decyzji o Trybunale, Marcin Święcicki powiedział, że jego partia zastosuje się do tej opinii. Z kolei posłanka Kukiz'15 wyraziła sprzeciw co do jakiejkolwiek ingerencji organów UE w polskie kwestie. – Sprawy wewnętrzne suwerennego kraju nie powinny być rozpatrywane na forum Unii Europejskiej, bo UE nie ma do tego kompetencji – podkreśliła. 

Dorota Arciszewska-Mielewczyk z PiS podkreśliła, że jej partia "chce rozmawiać ze wszystkimi", a w jej ocenie "koledzy z PO uruchamiają wszelkie możliwe znajomości, aby w oparciu o pomówienie i plotki, skompromitować Polskę".  – Komisja Wenecka powinna dostosować się do demokratycznych i niezależnych państw – powiedziała.

Odnosząc się do realizacji projektu Nord Stream II, którego realizację "pomimo polskich intryg" zapowiedział Władimir Czyżow, stały przedstawiciel Rosji przy Unii Europejskiej, poseł PO powiedział, że jest to "projekt z dużym ładunkiem politycznym".  – Chodzi o to, żeby ominąć Ukrainę i być może Polskę. Projekt jest droższy niż gazociągi. Uzależnianie dostaw  gazu przez kraje UE przez Rosję jest niekorzystne – dodał. – Za nasze pieniądze budują projekt biznesowy. Liczę na Tuska, który walnie w stół i powie basta! – powiedziała przedstawicielka PiS. Rozmowę zamknęła Magdalena Błeńska, według której w chwili obecnej, zarówno w UE, jak i w Nord Stream "rządzą Niemcy".

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze