Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Arabia Saudyjska nie toleruje związków z Iranem. Cztery osoby skazane na śmierć

am 17:10 7 czerwca 2018
zdjęcie ilustracyjnepixabay.com
"Sąd w Arabii Saudyjskiej skazał cztery osoby oskarżone o powiązania z Iranem. Skazani mieli planować zabójstwo "ważnych osobistości" – podały dziś państwowe media w saudyjskim królestwie.

"Sąd karny skazał czterech terrorystów na śmierć za stworzenie komórki w imieniu Iranu" – podano w telewizji Al.-Ichbarija, nie podając przynależności narodowej skazanych. Telewizja podtrzymuje, że "terroryści przeszli przeszkolenie w obozach w Iranie i planowali zabójstwo ważnych osobistości".

Iran z większością szyicką oraz Arabia Saudyjska, głównie sunnicka, to dwie potęgi Bliskiego Wschodu, wciąż ze sobą rywalizujące. Oba te kraje są zaangażowane w konflikty poprzez swych sojuszników tj. Jemen, Syrię czy Irak.

Pod koniec 2016 roku, sąd w Arabii Saudyjskiej skazał 15 osób na śmierć za szpiegostwo na rzecz Iranu. Według źródeł, większość z nich to członkowie mniejszości szyickiej w Arabii Saudyjskiej.

Niemal rok wcześniej, w styczniu 2016 r., Arabia Saudyjska straciła 47 osób skazanych za "terroryzm". Była to największa masowa egzekucja w tym kraju od 1980 r. Wśród skazanych znalazł się szyicki duchowny Nimr al-Nimr, co wywołało wzburzenie szyitów na całym Bliskim Wschodzie. Demonstranci zaatakowali i zdemolowali saudyjską ambasadę w Teheranie, na co Rijad zerwał stosunki dyplomatyczne z Iranem.

Źródło: Centrum Prasowe PAP

Wczytuję ocenę...


OTWARTYM TEKSTEM (ODC.210) - JAROSŁAW PAPIS - PRZYJAŹŃ POLSKO-ŻYDOWSKA JEST MOŻLIWA, ALE ...
Wczytuję komentarze...
Najnowsze