Aplikacja "Wola '44: Zapisy Terroru". Spacer śladami powstańców warszawskich

Artykuł
TELEWIZJA REPUBLIKA

W 72. rocznicę Rzezi Woli zorganizowano pierwszy audiowizualny spacer z aplikacją mobilną "Wola '44: Zapisy Terroru", połączony z pokazem unikatowych materiałów filmowych dotyczących wydarzeń z sierpnia 1944 roku.

Aplikacja stworzona przez AudioTrip oparta jest na technologii GPS, dlatego do jej obsługi nie jest potrzebny stały dostęp do mobilnego internetu. "Wola '44. Zapisy Terroru" prowadzi użytkownika po miejscach pamięci, a także opowiada związaną z nimi historię. Nagrane wspomnienia wraz ze zdjęciami odtwarzają się automatycznie, gdy spacerowicz zbliży się do ważnego punktu na mapie.

Zeznania, wykorzystane w aplikacji pochodzą z internetowego repozytorium Zapisyterroru.pl, flagowego projektu Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego.  Swych głosów, które można usłyszeć w audio-przewodniku, użyczyli popularni aktorzy filmowi i teatralni m. in. Mirosław Baka, Monika Pikuła czy Grzegorz Daukszewicz. O oprawę muzyczną zadbał szwedzki zespół Sabaton. 

Zapisyterroru.pl to jeden z największych zbiorów świadectw ludności cywilnej okupowanej Europy. W serwisie publikowane są protokoły przesłuchań świadków – obywateli polskich, którzy po II wojnie światowej składali zeznania przed Główną Komisją Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce. Kryją się w nich osobiste doświadczenia tysięcy Polaków – ofiar nazistowskiego terroru, ich rodzin i bliskich.

Według szacunków historyków tylko w dniach 5-7 sierpnia 1944 r. hitlerowcy wymordowali na Woli od 30 do 60 tys. warszawiaków. Piotr Gursztyn, autor książki "Rzeź Woli. Zbrodnia nierozliczna" pisze, że była to prawdopodobnie największa jednorazowa masakra ludności cywilnej dokonana w Europie w czasie II wojny światowej, a zarazem prawdopodobnie największa w historii pojedyncza zbrodnia popełniona na narodzie polskim.

Źródło: zapisyterroru.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy