Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Anne Applebaum odpowiada dyrektorowi FBI: Nie zrozumiał Holokaustu

mk 7:27 20 kwietnia 2015
Anne Applebaumflickr/U.S. Embassy Kyiv Ukraine/CC BY-ND 2.0
„Dyrektor FBI nie zrozumiał Holokaustu” - to tytuł felietonu Anne Applebaum zamieszczonego na stronie internetowej Washington Post. W tekście dziennikarka krytykuje Jamesa Comey'a za obarczenie Polaków współodpowiedzialnością za zagładę Żydów.

„W ich przekonaniu, mordercy i ich wspólnicy z Niemiec, Polski, Węgier i wielu, wielu innych miejsc nie zrobili niczego złego, bo wmówili sobie, że to co robili było słuszne i nie było od tego ucieczki. To robią ludzie i to powinno nas naprawdę przerażać” - tak brzmiały słowa szefa FBI, które Washington Post przedrukował na swoich łamach. Skandaliczna wypowiedź zdążyła już wywołać oburzenie.

Anne Applebaum, dziennikarka Washington Post, a prywatnie żona obecnego marszałka sejmu i byłego szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego, postanowiła zabrać głos w tej sprawie. W felietonie na stronie internetowej Washington Post punktuje błędy w myśleniu Comey'a o Holokauście.

Applebaum zwraca uwagę, że szef FBI zasugerował, że „w jakiś sposób ci, którzy żyli w okupowanej przez Niemcy Europie Wschodniej ponoszą pełną odpowiedzialność za politykę III Rzeszy”.

Dziennikarka przypomina, że to Niemcy stworzyli w pełni zbiurokratyzowany system eksterminacji Żydów, do którego realizacji zaangażowali kolaboranckie rządy krajów Europy. Niemcy okupowały także Polskę, lecz nie było żadnego polskiego „Vichy”. Podczas wojny państwo polskie nie istniało – pisze Applebaum.

Brak struktur polskiego państwa pozwoliło Niemcom stworzyć bezprawny, brutalny świat, w którym każdy mógłby być zabity, każdy Żyd deportowany, a każdy Polak, który pomagał Żydom mógł być natychmiastowo rozstrzelany z całą swoją rodziną. Wielu tak zginęło. Zginęły też miliony innych Polaków – intelektualiści, księża i politycy również byli celami nazistów – pisze Applebaum.

Dziennikarka stwierdza, że „to szczytne, iż dyrektor FBI chce czerpać naukę z muzeów Holokaustu”. Jednak jej zdaniem najpierw powinien się upewnić, że rozumie „to, co widzi”.

Źródło: washingtonpost.com, telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze